Czy Letrox spowodował wzrost wagi?

Witam, mam 22 lata. Od początku grudnia 2020 przyjmuje Letrox 50, wykryto u mnie niedoczynność tarczycy i hashimoto. Zaczęłam z tarczyca 8.36i pół tabletki przez dwa miesiące. Potem tarczyca była na 3.05 i przyjmowanie leków na przemian raz cała a raz pół. Po dwóch miesiącach kolejny wynik gdzie tarczyca wynosila 0.19. Przytyłam od tego czasu prawie 10kg gdzie lekarz zapewniał mnie ze do tego nie dojdzie. Miałam większy apetyt od razu gdy zaczęłam brać te hormony. Ogólnie samopoczucie było dobre, ale nadal mecze się z nadmiernym wypadaniem włosów oraz problemy ze spaniem. Teraz przez 6 dni w tygodniu przyjmuje pół tabletki a w dzień siódmy cała. Czy ta dawka jest dobrze ustawiona? Czy możliwe ze mogłam tyle przytyć od Letroxu? Dodam ze mimo większego apetytu starałam się nie jesc aż tyle żeby tyle przytyć. Jest to dla mnie nie zrozumiałe bo znam wiele kobiet z ta sama choroba co ja i żadna z nich nie przytyła nic przy braniu tego hormonu. Czy mam zmienić lekarza? Czy będę mogła zrzucić te zbędne kilogramy ? Moja waga aktualnie to 57kg przy wzrośnie 150.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

O niedoczynności tarczycy mówimy wówczas, gdy wytarza ona za mało hormonów trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ustroju. Konsekwencje niedoborów są bardzo zróżnicowane, gdyż powyższe hormony biorą udział w gospodarce niemal każdego układu w organizmie. Możliwe objawy to zmęczenie, senność, wspomniane przez Panią nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia cyklu miesiączkowego, wahania wagi, pogorszenie pamięci i koncentracji uwagi, zaparcia, słaba tolerancja na niskie temperatury.

Hashimoto (czyli zapalenie gruczołu tarczowego) jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Polega na tym, iż własny system odpornościowy atakuje tkanki tarczycy, niszczy je. W konsekwencji gruczoł tarczowy produkuje coraz mniej hormonów. Więcej o tym może Pani przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto.

Lewotyroksyna jest to sztuczny hormon tarczycy. Zawierają go leki takie jak Letrox, Euthyrox oraz Novothyral (ostatni obok tyroksyny zawiera również trijodotyroninę). Suplementacja syntetycznymi hormonami tarczycowymi pomaga uzupełnić niedobory w organizmie tak, by zapewnić mu prawidłowe działanie. Niestety jest to leczenie jedynie objawowe. Zapotrzebowanie ustroju na hormony tarczycy zmienia się w czasie i zależy od wielu zmiennych, dlatego często dobranie optymalnej dawki jest trudne, często wiąże się z podejmowaniem prób na określonej dawce i obserwowaniem reakcji organizmu.

L-tyroksyna przyspiesza metabolizm i jej przyjmowanie raczej powoduje spadek lub uregulowanie wagi, stąd zapewnienia lekarza, iż z powodu przyjmowania Letroxu nie powinna Pani przybrać na wadze. Możliwy jest również taki scenariusz, że dawka jest jeszcze za niska, a pogłębiająca się niedoczynność powoduje rosnące kilogramy. W celu oceny, czy dawka jest właściwa, należałoby obok badania TSH (hormony przysadkowego) sprawdzić również poziomy FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny) i interpretować wyniki w połączeniu.

Niestety nie jest możliwe orzeczenie na odległość, czy dawka, którą Pani przyjmuje jest dla Pani optymalna. Decyzję w tej sprawie musi podjąć lekarz endokrynolog kierując się zarówno wynikami badań, jak i wywiadem na temat objawów, których Pani doświadcza.

Choroba Hashimoto jest trudnym schorzeniem, towarzyszy jej wiele nieswoistych objawów i jak do tej pory jest ona uważana za nieuleczalną. Dlatego zachęcam Panią do samoedukacji na jej temat. Znając lepiej chorobę, jak i obserwując swój organizm w kontekście wiedzy na ten temat, będzie Pani łatwiej rozmawiać z lekarzem, a także funkcjonować w codzienności. Zapraszam do lektury przykładowych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie, https://portal.abczdrowie.pl/lewotyroksyna.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.