Witam serdecznie!
O niedoczynności tarczycy mówimy wówczas, gdy wytarza ona za mało hormonów trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ustroju. Konsekwencje niedoborów są bardzo zróżnicowane, gdyż powyższe hormony biorą udział w gospodarce niemal każdego układu w organizmie. Możliwe objawy to zmęczenie, senność, wspomniane przez Panią nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia cyklu miesiączkowego, wahania wagi, pogorszenie pamięci i koncentracji uwagi, zaparcia, słaba tolerancja na niskie temperatury.
Hashimoto (czyli zapalenie gruczołu tarczowego) jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Polega na tym, iż własny system odpornościowy atakuje tkanki tarczycy, niszczy je. W konsekwencji gruczoł tarczowy produkuje coraz mniej hormonów. Więcej o tym może Pani przeczytać np. tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto.
Lewotyroksyna jest to sztuczny hormon tarczycy. Zawierają go leki takie jak Letrox, Euthyrox oraz Novothyral (ostatni obok tyroksyny zawiera również trijodotyroninę). Suplementacja syntetycznymi hormonami tarczycowymi pomaga uzupełnić niedobory w organizmie tak, by zapewnić mu prawidłowe działanie. Niestety jest to leczenie jedynie objawowe. Zapotrzebowanie ustroju na hormony tarczycy zmienia się w czasie i zależy od wielu zmiennych, dlatego często dobranie optymalnej dawki jest trudne, często wiąże się z podejmowaniem prób na określonej dawce i obserwowaniem reakcji organizmu.
L-tyroksyna przyspiesza metabolizm i jej przyjmowanie raczej powoduje spadek lub uregulowanie wagi, stąd zapewnienia lekarza, iż z powodu przyjmowania Letroxu nie powinna Pani przybrać na wadze. Możliwy jest również taki scenariusz, że dawka jest jeszcze za niska, a pogłębiająca się niedoczynność powoduje rosnące kilogramy. W celu oceny, czy dawka jest właściwa, należałoby obok badania TSH (hormony przysadkowego) sprawdzić również poziomy FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (wolnej tyroksyny) i interpretować wyniki w połączeniu.
Niestety nie jest możliwe orzeczenie na odległość, czy dawka, którą Pani przyjmuje jest dla Pani optymalna. Decyzję w tej sprawie musi podjąć lekarz endokrynolog kierując się zarówno wynikami badań, jak i wywiadem na temat objawów, których Pani doświadcza.
Choroba Hashimoto jest trudnym schorzeniem, towarzyszy jej wiele nieswoistych objawów i jak do tej pory jest ona uważana za nieuleczalną. Dlatego zachęcam Panią do samoedukacji na jej temat. Znając lepiej chorobę, jak i obserwując swój organizm w kontekście wiedzy na ten temat, będzie Pani łatwiej rozmawiać z lekarzem, a także funkcjonować w codzienności. Zapraszam do lektury przykładowych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie, https://portal.abczdrowie.pl/lewotyroksyna.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mam zmienić lek na tarczycę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy na długość okresu mógł wpłynąć ten lek? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co myśleć o moich badaniach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam wrócić do stosowania Letroxu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ta dawka Euthyroxu jest zbyt duża? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy moje objawy mają związek z przyjmowaniem Letroxu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka może być przyczyna takiego poziomu TSH? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak stosować Letrox z posiłkami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaką dawkę Euthyroxu mam przyjmować mając 44-lata? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy muszę odstawić Euthyrox? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Choroby tarczycy - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
Niedoczynność tarczycy to zespół objawów wywołanyc
Diagnostyka choroby Hashimoto - objawy i badanie przedmiotowe, laboratoryjne, USG, biopsja
Niedoczynność tarczycy to zespół objawów kliniczny
Hashimoto: gdy brakuje hormonów tarczycy
Problemy z suchą skórą, wypadanie włosów, tycie, u