Czy moje wyniki badań wskazują już na niedoczynność tarczycy?

Dzień dobry, W analizach z dnia listopada 2023: FT3-3,63; FT4 - 1,33;, ATPO - 216 (0,0-34); TSH - 2,7. W USG rozpoznano Hashimoto; Hashimoto w okresie eutyreozy. Złe samopoczucie, bóle głowy, trudności w skupieniu, sucha skóra, zmęczenie i uczucie zimna. W analizach z początku marca TSH 9,08; FT4 w niskiej normie tj. 1,03, kortyzol dobry, witamina D3 w normie. W dniu badania przechodziłem infekcję i brałem antybiotyk. Rozpoznano niedoczynność tarczycy w przebiegu ch. Hashimoto; W piątek 15.03 zażyłem pierwszą tabletkę Letroxu 75mcg. Pomyślałem jednak na ponownym sprawdzaniem TSH aby wykluczyć np. błąd pomiarowy ze wcześniejszych badań. Wynik TSH już tylko lekko podwyższony tj. 5,388 (górna granica referencyjna 4,940). Czy tak duży spadek TSH w ciągu tygodnia jest możliwy ? Skąd takie różnice, a może to jeszcze nie jest niedoczynność ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 38 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pana niepokój związany ze zmianami w poziomie TSH oraz diagnozą Hashimoto i niedoczynności tarczycy. Choroba Hashimoto, będąca przewlekłym zapaleniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym (https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta ), może prowadzić do różnych wahań w funkcjonowaniu tarczycy, co z kolei wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

W Pana przypadku, znacząca zmiana poziomu TSH w krótkim czasie, szczególnie z wysokiej wartości 9,08 do 5,39, może wydawać się zaskakująca. Warto jednak pamiętać, że różne czynniki mogą wpłynąć na poziom TSH, w tym infekcje i stosowanie niektórych leków, jak antybiotyki, które Pan wspomniał. Infekcje i ogólny stan zapalny w organizmie mogą chwilowo wpływać na wyniki badań hormonalnych tarczycy. Choroba, o której on wspomniał oraz przyjmowany antybiotyk są czynnikiem, ze względu na który na pierwszy pomiar należy patrzeć z pewnym dystansem – może być nie do końca wiarygodny.

Co więcej, start terapii lewotyroksyną (sztuczne hormony tarczycy - Letrox) mógł zacząć już wpływać na regulację pracy tarczycy, chociaż widoczne efekty terapii i stabilizacja poziomów TSH zajmą więcej czasu. To, że zdecydował się Pan na ponowne sprawdzenie poziomu TSH, było dobrym pomysłem, aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji. Jednak mam dodatkowe pytanie, czy tego dnia, przed badaniem przyjmował Pan Letrox? Jeśli tak, to również zmienił on wynik, badania TSH, FT3 i FT4 wykonujemy możliwie o podobnej porze i przed zażyciem lewotyroksyny.

Jeśli chodzi o wynik drugiego badania, normy TSH zależą od płci i wieku pacjenta (https://portal.abczdrowie.pl/norma-tsh-dla-20 ). W przypadku mężczyzn po 30 i 40 górna granica właściwego poziomu tyreotropiny to 4.5 mU/l. Zatem wyniki nadal wskazują na niedoczynność gruczołu tarczowego.

Biorąc pod uwagę zmienność wyników i okoliczności wykonania badań TSH, mogłaby być pomocna konsultacja z endokrynologiem, który dokładnie oceni Pana sytuację w oparciu o kompleksową ocenę Pana stanu zdrowia, historii choroby i aktualnych objawów, czy też zażywanych stale leków.

Mam nadzieję, że wkrótce uda się ustabilizować ilość hormonów tarczycowych w organizmie i przyniesie to ulgę w objawach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.