Dzień dobry,
Rozumiem Pana niepokój związany ze zmianami w poziomie TSH oraz diagnozą Hashimoto i niedoczynności tarczycy. Choroba Hashimoto, będąca przewlekłym zapaleniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym (https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta ), może prowadzić do różnych wahań w funkcjonowaniu tarczycy, co z kolei wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
W Pana przypadku, znacząca zmiana poziomu TSH w krótkim czasie, szczególnie z wysokiej wartości 9,08 do 5,39, może wydawać się zaskakująca. Warto jednak pamiętać, że różne czynniki mogą wpłynąć na poziom TSH, w tym infekcje i stosowanie niektórych leków, jak antybiotyki, które Pan wspomniał. Infekcje i ogólny stan zapalny w organizmie mogą chwilowo wpływać na wyniki badań hormonalnych tarczycy. Choroba, o której on wspomniał oraz przyjmowany antybiotyk są czynnikiem, ze względu na który na pierwszy pomiar należy patrzeć z pewnym dystansem – może być nie do końca wiarygodny.
Co więcej, start terapii lewotyroksyną (sztuczne hormony tarczycy - Letrox) mógł zacząć już wpływać na regulację pracy tarczycy, chociaż widoczne efekty terapii i stabilizacja poziomów TSH zajmą więcej czasu. To, że zdecydował się Pan na ponowne sprawdzenie poziomu TSH, było dobrym pomysłem, aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji. Jednak mam dodatkowe pytanie, czy tego dnia, przed badaniem przyjmował Pan Letrox? Jeśli tak, to również zmienił on wynik, badania TSH, FT3 i FT4 wykonujemy możliwie o podobnej porze i przed zażyciem lewotyroksyny.
Jeśli chodzi o wynik drugiego badania, normy TSH zależą od płci i wieku pacjenta (https://portal.abczdrowie.pl/norma-tsh-dla-20 ). W przypadku mężczyzn po 30 i 40 górna granica właściwego poziomu tyreotropiny to 4.5 mU/l. Zatem wyniki nadal wskazują na niedoczynność gruczołu tarczowego.
Biorąc pod uwagę zmienność wyników i okoliczności wykonania badań TSH, mogłaby być pomocna konsultacja z endokrynologiem, który dokładnie oceni Pana sytuację w oparciu o kompleksową ocenę Pana stanu zdrowia, historii choroby i aktualnych objawów, czy też zażywanych stale leków.
Mam nadzieję, że wkrótce uda się ustabilizować ilość hormonów tarczycowych w organizmie i przyniesie to ulgę w objawach.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Subkliniczna niedoczynność tarczycy a choroba Hashimoto – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Czy te wyniki badań tarczycy wskazują na niedoczynność? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Niedoczynność tarczycy i wyniki badań – odpowiada Renata GrzechociĹska
- Poziom badań hormonalnych a niedoczynność tarczycy – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy wyniki badań wskazują na niedoczynność tarczycy? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Sucha skóra, wypadanie włosów i zmęczenie a dobre wyniki badań tarczycy – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Na co wskazują te wyniki badań tarczycy u 27-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Niedoczynność tarczycy - jakie badania wykonać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Niedoczynność tarczycy w przebiegu Hashimoto – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Na co wskazują te wyniki badań tarczycy u 19-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Tyroksyna - rola, normy T4, niedobór, nadmiar, badania
Tyroksyna to jeden z hormonów produkowanych i uwal
Badanie fT4 - co to jest, wskazania, normy i interpretacja wyników
FT4 to badanie, które ma na celu pomiar całkowitej
Hormony tarczycy - rola, badania, interpretacja wyników
Tarczyca jest to narząd niezbędny do prawidłowego