Jak leczyć te objawy niedoczynności tarczycy?

Witam. W maju 2021 stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy na podstawie wyniku tsh , nie było ono jakoś dyrastycznie podwyższone. Zaledwie 4,800. Lekarz ginekolog ze względu na ten wynik i zabrzenia miesiączkowania i częste torbiele zaproponował mi bym udała się do endokrynolga . Leczyłam się też dermatologicznie na trądzik , niestety bezskutecznie. Zrezygnowana i zmęczona ciągłymi wizytami u lekarzy w poszukiwaniu przyczyny swoich przypadłości zdecydowałam się na endokrynolga. Endokrynolg po wywiadzie i zerknięciu na wynik tsh przepisał mi Euthyrox i zlecił dodatkowe badania hormonów. Euthyrox przyjmowałam następująco : pierwszy tydzień pół 25 , drugi tydzień cała 25 , trzeci tydzień pół 75 czyli 37,5. Biorąc go przez ok 2 miesiące wpadłam w nadczynność tarczycy. Myślałam , że umieram tak strasznie to zniosłam. Po konsultacji endokrynolg odstawił lek na ok 3-4 miesiące. Wszystko wróciło do normy oprócz moich miesięczek , wyprysków na twarzy i uczucia zmęczenia. Kolejna wizyta i znów Euthyrox , tym razem tydzień 25 i później już 37,5 .Po ok 2 miesiącach znów pogorszenie samopoczucia , brak sił , bóle głowy szczególnie z tyłu, nudności ( w ciąży nie jestem) , kłucia w obrębie kl piersiowej , zawroty głowy. Pojawiła się też wysypka na klatce , plecach , szyi , pogorszyła cera i bardziej się przetłuszcza .Wysypkę miałam przy nadczynności ale wtedy odstawiłam lek i szybko o niej zapomniałam. Szybko skontaktowałam się ze swoim endokrynolgiem w celu weryfikacji co się dzieje i co mam robić. Zmieniono mi lek na Tirosint 25 i zlecono wyniki tsh , tf3 i ft4. Wyniki wyszły następująco tsh 2,700 ft3 3,41 i ft4 1,48. Czy to znów nawracająca nadczynność? Dodam że poprzednie wyniki ft3 i ft4 były niższe od tych. Czy leczenie tak powinno wyglądać i czy w ogóle powinnam przyjmować leki tarczycowe? W usg tarczycy wszystko wychodzi ok. Nie wiem już co mam robić. Strasznie wypadają mi włosy. W dodatkowych badaniach wyszedł podwyższony minimalnie androstendion , do obserwacji według lekarza. W przeszłości miałam problem z prolaktyna , robiono mi również tk przysadki i wyszło ok. Jestem załamana bo nie wiem już jak rozwiązać te wszystkie problemy , czy zmienić lekarza? Może są jakieś dodatkowe badania które mogłabym wykonać. Z góry dziękuję za kazdą podpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Z opisu, który Pani zamieściła domyślam się, że kombinacja objawów, której Pani doświadcza jest bardzo niekomfortowa. Zwłaszcza w świetle braku zdecydowanego kierunku leczenia.

Tarczyca jest organem, który przez wydzielane hormony wpływa na pracę niemal wszystkich układów w organizmie. Stąd, w razie problemów w jej funkcjonowaniu, pojawiają się bardzo zróżnicowane objawy. Symptomy, które pojawiają się w niedoczynności tarczycy to najczęściej nadmiernie wypadające włosy, ciągłe zmęczenie, senność, nieregularne cykle miesiączkowe, przybieranie na wadze, niska tolerancja zimna, problemy z koncentracją i pamięcią.

W razie podejrzenia zaburzeń w pracy gruczołu tarczowego zaczyna się od oznaczenia poziomu TSH, najlepiej jednocześnie z FT3 i FT4. Zakres referencyjny dla hormonu tyreotropowego zależy od płci i wieku pacjenta. Interpretacja stanu zdrowia tarczycy powinna uwzględniać kontekst wykonanych badań, czyli wywiad kliniczny – to, jakie dodatkowe objawy towarzyszą osobie badanej, jakie ma choroby przewlekłe, czy przyjmuje jakieś stałe leki (które mogłyby zaburzyć wyniki). Generalnie przyjmuje się, że w przypadku kobiet w wieku 30-40 lat normą będzie zakres TSH od 0,4 do 4,5 mU/l. Jeśli chodzi o FT3 i FT4 to każde laboratorium podaje swoje normy, w zależności od wybranej metody badawczej, płci i wieku pacjenta.

W przypadku stwierdzonej niedoczynności tarczycy farmakoterapia nie jest właściwie leczeniem, bardziej jest objawowym uzupełnianiem brakujących w organizmie hormonów. Wspomniała Pani, że „wpadła w nadczynność”, ale nie napisała Pani, jakie wówczas były Pani wyniki. Są dwie możliwości: zalecona ostateczna dawka tyroksyny była za wysoka i pojawiły się objawy nadczynności lub też Pani organizm potrzebował więcej czasu, by przystosować się do dawki i nie tyle wchodziła Pani w stan niedoczynności, co za szybko podnosiła dawkę. Stan wysycenia organizmu i moment, kiedy można zrobić badania w celu sprawdzenia, jak dana dawka działa na osobę organizm osiąga po około 4 tygodniach zażywania jednego poziomu.

Proponowałabym konsultację z innym specjalistą endokrynologiem, jeśli lekarz, do którego Pani chodziła powtarza nieskuteczny schemat po raz kolejny. Być może potrzebuje Pani niższej dawki lub dużo spokojniejszego jej wdrożenia.

Pozdrawiam ciepło i życzę jak najszybszego rozwiązania problemu, o którym mowa.

Zapraszam Panią również do samoedukacji w powyższym temacie, np. czytając poniższe artykuły:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/tyroksyna-rola-niedobor-nadmiar-badania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.