Czy takie wartości rzeczywiście mogą świadczyć o niedoczynności?

Dzień dobry. Mam 24 lata i od dłuższego czasu towarzyszy mi ciągłe uczucie zmęczenia, senność i ciągłe uczucie zimna. Zdecydowałam się na sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy. Po ich wykonaniu dostałam skierowanie do specjalisty i czekam na wizytę. Jednak z ciekawości szukałam informacji o wynikach badań w internecie i stąd moje pytanie. TSH: 5,92 uU/ml (norma 0,27-4,20) FT4: 1,62 uU/ml (norma 0,93-1,71) FT3: 4,73 uU/ml (norma 2,02-4,43) Przeciwciała ATG: 29,91 (norma: 0,0-95,0) i ATPO: 2,17 (norma 0,0-30,0) Z tego co udało mi się znaleźć, w przypadku niedoczynności tarczycy TSH jest podwyższone co się u mnie zgadza, a FT4 niskie lub w normie, a w moim przypadku jest w górnej granicy. Do tego lekko podwyższone FT3. Czy takie wartości rzeczywiście mogą świadczyć o niedoczynności? Od lekarza rodzinnego dostałam skierowanie na zbadanie TSH i FT4 przed samą wizytą u endokrynologa, czy powinnam też dodatkowo zbadać FT3? Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani dokładne badania hormonalne, aby sprawdzić stan funkcjonowania tarczycy. To niezbędne postępowanie profilaktyczne w kierunku odnalezienia przyczyny wspomnianych dolegliwości.

W pierwszej kolejności zlecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie wszystkich dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu oraz leczeniu.

Analizując zaś wskazane wyniki badań, można by stwierdzić, że poziom hormonu TSH oraz fT3 został przekroczony. Dla osób w Pani przedziale wiekowym, wartość tyreotropiny powinna wynosić maksymalnie 2.

Towarzyszące objawy, jak i wskazany poziom hormonów mogłyby sugerować niedoczynność tarczycy. Jednakże dokładną diagnozę, jak i sposób leczenia powinien przedstawić wyłącznie lekarz specjalista.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-tsh

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.