Czy takie objawy mają związek z niedoczynnością tarczycy?

Dzień dobry, w styczniu 2022 roku miałam zabieg usunięcia tarczycy (nadczynność tarczycy i Graves-Basedowa). Aktualnie mam niedoczynność tarczycy i biorę Letrox 100. Moje wyniki: TSH: 1,75, FT3: 2,91 (norma 2,00 - 4,40), FT4: 1,36 (norma: 0,93 - 1,70), żelazo: 106,5 (norma: 50 - 170), ferrytyna: 95 (norma: 13 - 150), B12: 371 (norma: 197 - 771), wapń całkowity: 9,74 (norma: 8,60 - 10,30), cholesterol całkowity: 264 (norma: 130 - 200), cholesterol HDL: 198,60, cholesterol LDL: 186,60, trójglicerydy: 60 (norma: - 150). Od dłuższego czasu mam bóle mięśni i stawów, wypadają mi włosy, mam problemy z koncentracją i pamięcią, często odczuwam zmęczenie. Z tego też powodu endokrynolog polecił mi, podczas ostatniej wizyty, stosować Letrox 100 tylko 5 razy w tygodniu, a 2 razy w tygodniu Letrox 125. Szczególnie niepokoją mnie bóle mięśni i stawów. Czy mają związek z niedoczynnością tarczycy? Czy to prawda, że wtedy wzrasta poziom trójglicerydów?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Niepokój o stan swojego zdrowia jest u Pani całkowicie zrozumiały. Jednakże bardzo dobrze, że jest Pani pod stałą opieką lekarza specjalisty.

Objawy, jakie Pani towarzyszą mogą mieć związek ze stanem po usunięciu tarczycy. Każdy organizm inaczej reaguje na taki zabieg oraz przyjmowaną dawkę hormonów. Dodatkowo, analizując wskazane wyniki krwi, można zaobserwować podwyższony lipidogram, głównie w przypadku frazy cholesterolu całkowitego. Możliwe, że ma to związek problemami hormonalnymi, które mogą znacząco wpływać na metabolizm tłuszczów.

W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie mięśni i stawów zalecona byłaby konsultacja z lekarzem reumatologiem. Na pewno warto byłoby wykonać przeciwciała przeciwjądrowe ANA, aby wykluczyć możliwość występowania chorób o podłożu zapalnym i reumatologicznym.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona także w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-czym-jest-jak-go-zmniejszyc

https://uroda.abczdrowie.pl/przyczyny-bolu-miesni

https://portal.abczdrowie.pl/bole-miesni

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwciala-przeciwjadrowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.