Czy można stosować ten lek przy bradykardii?
K lat76. Holt ciś:ciśnienieOK,bradyk okres(na39pomiar tętna18poniżej60)Holt EKG:tachyk zatok.okres(do138),bradykZatok.Okres(do45),pobudzNadkom:istotne(przedwcz,liczne,pojedyn,bigemi,trigem,pary,czynneRytmy),pobudzKomorNieistot,przewodzWnormie,EpizodyST.Zalec:CORDARONE200mg(1*0,5 tabl wiecz),LORISTA H50mg 12,5mg(1-0-0),SETAL MR35(1-0-1).Pytanie:czyCORDARONE można bezpiecz brać przy takich wynikach?W ulotce napisane:nie stosować przy BRADYKARDII !!!

KOBIETA, 26 LAT 6 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
amiodaron jest lekiem przeciwarytmicznym, który może wpływać na funkcje serca, w tym wywoływać jeszcze wolniejsze tętno, co jest niepożądane w przypadku bradykardii, zwłaszcza jeśli tętno spada poniżej 60 uderzeń na minutę.
W ulotce dołączonej do leku Cordarone rzeczywiście zaznaczono, że nie powinno się go stosować przy bradykardii. To ostrzeżenie wynika z ryzyka pogłębienia bradykardii lub wywołania innych poważnych problemów sercowych.
Decyzja o przyjmowaniu tego leku w obecności bradykardii powinna być podjęta przez lekarza prowadzącego po szczegółowej analizie ryzyka i korzyści, zwłaszcza jeżeli są obecne inne złożone zaburzenia rytmu serca, które wymagają kontroli. W takim przypadku możliwe, że korzyści z przyjmowania amiodaronu przeważają nad ryzykiem pogłębienia bradykardii, ale to musi zostać dokładnie zbadane i monitorowane przez specjalistę.
Tak czy inaczej, bez zezwolenia lekarza nie powinno się stosować tego leku, zalecamy konsultację z kardiologiem.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/amiodaron