Jak długo można stosować ten lek u dziecka?

Dzień dobry. Chciałaby zapytać jak długo można stosować lek lactulozum 7.5g/15ml u noworodka ( 11 dni). Ponieważ dziecko miało zaparcia nie mogło oddać kulki przez dwa dni j lekarz przepisał nam ten lek w dawce 2.5 ml rano na czczo raz dziennie. Pytanie przez jaki okres czasu można stosować ten lek, czy nie ma skutków ubocznych i pomoże naszemu maleństwu. Chyba że lepiej stosować ten lek doraźnie gdy zaparcia się pojawia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lek Lactulosum stosowany jest w przypadku zaparć u dzieci i dorosłych.

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce leku, dawka początkowa w przypadku niemowląt wynosi 2,5 ml syropu w ciągu doby (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Dawka ta może być modyfikowana (zwiększana) co trzy dni, aż do momentu przywrócenia prawidłowych wypróżnień.

Proszę więc obserwować maluszka i na podstawie rytmu wypróżnień podjąć decyzje co do dalszego przyjmowania leku.

W ulotce leku nie ma informacji na temat dopuszczalnego czasu stosowania leku. Znajdujemy jednak ostrzeżenie dotyczące długotrwałego przyjmowania leku lub przyjmowanie nadmiernych dawek. Takie postępowanie może doprowadzić do wystąpienia biegunki oraz nadmiernej utraty wody i elektrolitów.

Tak jak każdy lek, również lek Lactulosum może powodować skutki uboczne. Należą do nich bóle brzucha, wzdęcia oraz skurcze. W przypadku ich wystąpienia należy skontaktować się z lekarzem.

Więcej informacji o leku znajdzie Pan pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lactulosum-dzialanie-wskazania-i-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.