Ryzyko ciąży po wykonanym usg dopochwowym

Jestem dzień prze owulacja. bylam dzis u lekarza. bylo zamieszanie, duzo pacjentek i boje się, że lekarz nie zmeienil tej prezerwatywy na tej sondzie ktora wklada, a kobiety mialy np plemniki w sobie. czy mozliwe ryzyko ciazy?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. W opisanym przypadku nie ma ryzyka ciąży. Żadnego. Poza tym niemożliwe jest aby lekarz nie zdezynfekował głowicy. Musiała Pani tego nie zauważyć.

Odpowiadam zarówno Pacjentce, jak i Pani Doktor.
Jeśli osłonka nie została zmieniona to ryzyko ciąży oczywiście istnieje. Niejednokrotnie opisywano sytuacje przeniesienia plemników, w ten czy naturalny sposób, czego dowodem były dzieci zróżnicowane rasowo (najbardziej znaną sprawą było, kiedy biała kobieta urodziła czarne dziecko. Mąż oczywiście obwiniał ją o cudzołóstwo, jednak to on był winny, bowiem współżył z prostytutką, która miała wcześniej czarnego klienta i zaniósł jego plemniki do domu. Sprawa zakończyła jego samobójstwem).
Jednak lata pracy prowadzą do tego , że takie czynności jak zmiana osłonki są całkowicie automatyczne i na tyle szybkie, że pacjent może tego nie zarejestrować. Stres jest niepotrzebny.