Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Diagnozowanie menopauzy

Menopauza, inaczej przekwitanie, to bardzo trudny okres w życiu kobiety. Czy wiesz, jak ją rozpoznać? O diagnozowaniu menopauzy mówi lek. Łukasz Dubielecki.

Witam serdecznie!
Oczywiście istnieje ryzyko przeniesienia patogenów poprzez głowicę USG dopochwowego na inną pacjentkę, a tym samym jej zarażenia. W celu uniknięcia podobnych powikłań, przed każdym badaniem tv USG lekarz zakłada specjalny kondom (wyglądem do złudzenia przypomina tradycyjną prezerwatywę) na głowicę i dopiero wtedy przystępuje do badania. W trakcie badania lekarz zawsze powinien mieć założone rękawiczki jednorazowe.
W sytuacji, gdyby doszło do zakażenia objawy na pewno pojawiłyby się po co najmniej kilku dniach (czasem nawet miesiącach).
Krwawienie z pewnością nie było wywołane badaniem sondą przezpochwową. Jedyną sytuacją, w której może pojawić się plamienie po badaniu jest infekcja, ale tą lekarz by na pewno rozpoznał w trakcie wizyty. W opisanej sytuacji wskazana byłaby ponowna wizyta u specjalisty, który ustali przyczynę dolegliwości. Krwawienia w I trymestrze ciąży są częstym objawem. Niestety nie są patognomoniczne dla żadnej jednostki chorobowej. Z tego też względu konieczna jest wizyta u specjalisty, który zbierze z Panią wywiad (ustali, kiedy wystąpiło krwawienie, jakiego koloru, czy krwawieniu towarzyszy ból itp.) i przeprowadzi pełne badanie ginekologiczne.
Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy