Jaka jest przyczyna zielonego stolca u niemowlęcia?

Witam, dziecko 5,5 miesiąca, jest na mm od 2,5 mca. I robi zielone kupy. Innych objawów niepokojących nie ma. Lekarz zaleca zmianę mleka lub wizytę w poradni enterogastrologicznej. Czy przed tą wizytą warto zmienic mleko czy robienie ciągle zielonej kupy to już powód by iść do tej poradni od razu ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zielone stolce nie muszą świadczyć o niczym niepokojącym – u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym mogą być reakcją np. na dodatek żelaza do mieszanki, podobnie zresztą jest u dzieci karmionych piersią, które dodatkowo suplementują ten pierwiastek.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Szukając przyczyny zielonego stolca niemowlęcia, należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy poza kolorem kału pojawiają się jakiekolwiek niepokojące sygnały. Mam tu na myśli ból brzuszka, spadek nastroju, rozdrażnienie, wysypkę na ciele, a także te dotyczące samych wypróżnień, ich rytmu, a także konsystencji kału. Obiektywne stwierdzenie, że wszystko jest w porządku, a dziecko rozwija się prawidłowo może oznaczać, że nie ma potrzeby konsultacji z gastroenterologiem.

Natomiast nie sposób podważać zaleceń pediatry, który zna dziecko, ma możliwość zbadania go i zebrania dokładnego wywiadu od rodziców, stąd jeżeli cokolwiek budzi Pani obawy, proszę przede wszystkim przedyskutować to z lekarzem. Może Pani także zmienić mieszankę mlekozastępczą – niewykluczone, że inne mleko modyfikowane sprawi, że problem zielonych kup ustąpi.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-kupa-twojego-dziecka-jest-normalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.