Czy można mówić w tym wypadku o jakimś prawdopodobieństwie ciąży?

Witam! Dzisiaj mam 2 dzień w przerwie 7-dniowej odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Zawsze przez te 3 lata przyjmowania, plamienie występowało od razu pierwszego dnia badz drugiego. Test zrobiłam wczoraj - wyszedł negatywny od ostatniego stosunku pełnego. W międzyczasie zapomniałam przyjąć o ustalonej porze tabletki - jednak po 3 h zażyłam. Piłam alkohol w ciagu tych 21 dni brania tabletek. Czy jest szansa zajścia w ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie z odstawienia zazwyczaj, jak deklarują producenci tabletek antykoncepcyjnych, następuje między 2. a 4. dniem przerwy lub zażywania tabletek placebo. Mogą jednak zdarzyć się odstępstwa od tej reguły, czyli krwawienie pojawiające się wcześniej, później lub nawet wcale w danym cyklu. Nie świadczy to o niczym niepokojącym, choć oczywiście w przypadku gdy krwawienie nie wystąpi należy najpierw wykluczyć ciążę. O tym, co może być powodem braku krwawienia wspomina ekspert w odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-czy-powinnam-sie-niepokoic oraz w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia-a-ryzyko-ciazy.

Test ciążowy, który Pani wykonała, wskazuje, że nie ma powodu do obaw, również zażycie pigułki z opóźnieniem nie dłuższym niż 12h (w przypadku tabletek dwuskładnikowych) czy sporadyczne spożycie alkoholu nie wpływa na obniżenie skuteczności ochrony antykoncepcyjnej.

Jeżeli w kolejnym cyklu ponownie pojawią się niepokojące Panią dolegliwości czy zaburzenia, warto rozważyć wizytę u ginekologa. Nawet dobrze dobrane pigułki hormonalne mogą wymagać zmiany po kilku latach stosowania, jednak o tym decyduje tylko ginekolog.

Być może zainteresuje Panią także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.