Czy to oznacza, że mogę być w ciąży?

Od 3 lat przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, zawsze regularnie o tej samej porze. Okresu dostawałam zawsze w 4 dniu przerwy. Z partnerem staramy się również uważać, aby nie dochodziło do wytrysku wewnątrz pochwu. W tym miesiącu, nie pominęłam żadnej tabletki, ale okres nie pojawił się. 4 dnia przerwy pojawiła się jedynie znikoma ilość śluzu zabarwionego krwią. Nie wiem co mam o tym myśleć, czy to oznacza że mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to, co Pani nazywa okresem nie jest tak naprawdę menstruacją, lecz krwawieniem z odstawienia. Natomiast plamienie zamiast krwawienia do jakiego Pani przywykła przez cały czas, kiedy zażywa Pani pigułki antykoncepcyjne, nie jest niczym dziwnym i prawdopodobnie nie musi Pani obawiać się ciąży. Proszę zapoznać się z odpowiedzią eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia.

Oczywiście pewności nie ma, bo żadna antykoncepcja nie daje 100% gwarancji zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Jednak plamienie lub nawet zupełny brak krwawienia z odstawienia może pojawić się przy antykoncepcji hormonalnej. Ma to związek ze spowolnionym przyrastaniem endometrium w cyklu miesięcznym, wskutek czego po miesiącu macica nie ma materiału do złuszczenia. Warto wiedzieć, że również stres może mieć duży wpływ na zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu i to także byłaby potencjalna przyczyna odchyleń od normy. I wreszcie – takie plamienia pojawiają się u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną przez dłuższy czas lub wręcz przeciwnie – dopiero zaczęły zażywać pigułki antykoncepcyjne.

Na wszelki wypadek sugeruję wykonać test ciążowy oraz umówić się na wizytę u ginekologa, jeżeli podobna sytuacja pojawi się ponownie. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.