Czy to wcześniejsza menstruacja?

Dzień dobry, przyjmuje doustną antykoncepcję ,,Slinda” jestem w trakcie 2 opakowania. Menstruacje powinnam dostać za 11 dni, ale dziś niespodziewanie dostałam, chciałabym spytać czy może się tak wydarzyć, że mam wcześniejszą menstruację czy coś się dzieje i muszę zadzwonić do ginekologa o wizytę ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej sprawia, że występujące w przerwach pomiędzy blistrami pigułek krwawienie nazywamy krwawieniem z odstawienia, a nie menstruacją, która de facto w ogóle nie występuje.

Natomiast krwawienie z odstawienie jest sztucznie wywołaną reakcją na spadek stężenia hormonów we krwi wskutek siedmiodniowej przerwy czy zażywania pigułek placebo. Dlatego też brak tego krwawienia czy jego pojawienie się w terminie wcześniejszym nie musi wskazywać na ciążę, a na zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu. Jest to częste działanie niepożądane wraz z plamieniami śródcyklicznymi czy bólami głowy pojawiającym się w pierwszych 3-4 cyklach od momentu rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej. Więcej na temat działań niepożądanych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne

Nie oznacza to nieskuteczności czy obniżenia skuteczności antykoncepcji. Powinna Pani kontynuować zażywanie pigułek tak jak do tej pory. Jeżeli krwawienie nasili się lub wystąpią inne działania niepożądane czy niepokojące Panią objawy, wówczas warto umówić się na wizytę do ginekologa. W przeciwnym wypadku proszę obserwować swój organizm i zwrócić uwagę, czy zaburzenia te nie ustąpią w kolejnych cyklach.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.