Czy te bolesne okresy mogą być spowodowane torbielą?

Witam przyjmuje tabletki belara od 9 miesięcy, pierwsze 4 miesiące bylo super bezbolesne i słabe miesiączki natomiast poziej dostwałam krwawienia podczas brania tabletek oraz podczas 7 dniowej przerwy, okresy są bardzo bolesne w ostatnim czasie mam je co 2 tygodnie.. na badaniu wyszlo mi również ze mam torbiel na jajniku. Czy tak bolsne i nieregularne krwawienia mogą być spowodowane torbielą? Byłam u lekarza lecz nic konkretnego sie nie dowiedziałam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

torbiele jajnika, jeżeli są niewielkie – nie dają często żadnych dolegliwości i bywają wykrywane niejako przypadkiem. Jednak bolesne miesiączki, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, krwawienia lub plamienia śródcykliczne czy bóle podbrzusza w różnych momentach cyklu mogą być spowodowane przez cysty. W takim przypadku konieczne jest podjęcie leczenia. Więcej informacji o torbielach jajnika odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/czy-torbiel-jajnika-jest-bolesna.

Natomiast stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinno wpłynąć pozytywnie na unormowanie cyklu – podczas brania tabletek antykoncepcyjnych w okresie siedmiodniowej przerwy pojawia się sztucznie wywołane krwawienie z odstawienia. Wynika ono właśnie z odstawienia pigułek hormonalnych na rzecz tabletek placebo, co powoduje spadek hormonów w organizmie i w efekcie – krwawienie. Oczywiście możliwe są niewielkie odstępstwa od tej reguły – zwłaszcza na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej (około 4 pierwsze cykle), niemniej jeżeli krwawienie pojawia się tak często i w takim natężeniu, a także towarzyszy mu ból, to niewątpliwie jest to sygnał, że dane pigułki należy odstawić lub zmienić na inne. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niepokojace-objawy-przy-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych.

O swoich wątpliwościach powinna Pani porozmawiać z ginekologiem, gdyż tylko on ma odpowiednią wiedzę na temat Pani zdrowia oraz dalszego postępowania w związku ze zgłoszonymi przez Panią dolegliwościami.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.