Czy może dojść do zapalenia przydatków podczas stosowania antykoncepcji?

Czy podczas plamienia przez tabletki antykoncepcyjne, może dojść do zapalenia przydatków, jeśli dojdzie do stosunku bez prezerwatywy? Mam od 2 tyg brazowe plamienia, czasem są to niewielkie ilości krwi z racji tego że jest to moje 1 opakowanie tych tabletek. Czy w takiej sytuacji może dojść do takiego zapalenia ? Nie jest to miesiączka ani tzw krwawienie z odstawienia. Tabletki biorę od 2 tyg rozpoczynając od 1 dnia miesiaczki, jednak właśnie nadal mam takie plamienie mimo 14 dnia cyklu stąd moje obawy. Bardzo proszę o odpowiedź, nie wiem czy się dodatkowo zabezpieczyć. Z góry dziękuję;)

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

na początku stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej bardzo często pojawiają się nieregularne plamienia w środku cyklu. Jest to tzw. okres adaptacyjny, w którym organizm przyzwyczaja się do codziennej dawki hormonów.

Mimo wystąpienia plamień należy jednak przyjmować tabletki antykoncepcyjne zgodnie ze schematem, gdyż skuteczność powinna być zachowana. W takiej sytuacji nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia (np. w formie prezerwatywy), chyba, że dojdzie do pominięcia tabletki i obniżenia skuteczności.

Warto również wiedzieć, iż zażywanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko wystąpienia zapalenia przydatków. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku przyjmowania tabletek zagęszcza się śluz, który nie tylko utrudnia zapłodnienie, ale również blokuje przenikanie bakterii do kanału szyjki macicy.

Podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-warto-brac-tabletki-antykoncepcyjne-na-zapalenie-przydatkow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ostre-zapalenie-przydatkow-i-stosowanie-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.