Dlaczego miałam plamienie podczas stosowania antykoncepcji?

Witam. Biorę tabletki zoley od pół roku. W drugi dzień nowego blistra przyjmowania tabletek, po ok 16 h od przyjęcia tabletki, występila u mnie silna grypą żołądkowa , kilkakrotne wymioty przez kilka godzin. Był następny dzień, wzięłam tabletkę jak zwykle o tej samej porze , objawy ustąpiły. Po około 8 dniach zaczęło występować plamienie, raz krew że śluzem, raz sama krew lub różowy śluz tak na zmianę zazwyczaj z samego rana lub późnym wieczorem, trwa już ok 7 dni nie jest obfite, i raz jest raz nie ma, są momenty że jest bardzo sucha pochwa, a raz normalna. Czy to plamienie mogło być spowodowane tymi wymiotami i utrzyma się do kolejnego cyklu ? Czy istnieje możliwość że będzie trzeba zmienić tabletki?
KOBIETA, 31 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamienia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych raczej nie mają związku z wymiotami. Mogą natomiast występować z powodu nieregularnego przyjmowania pigułek lub są po prostu jednym z działań niepożądanych doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Jeśli wymioty wystąpiły dopiero po 16 godzinach od przyjęcia tabletki, to z pewnością zdążyła się ona wchłonąć. Grypa żołądkowa, w której występują biegunki i wymioty może jednak zaburzać działanie antykoncepcji, dlatego w przypadku jej wystąpienia najlepiej stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Decyzja o zmianie tabletek należy do Pani oraz ginekologa, który je przepisuje. Czasem jest to konieczne, gdy dane tabletki nie służą.

Podobne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nudnosci-i-wymioty-podczas-stosowania-pierwszego-opakowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej-a-wlasciwe-postepowanie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-5-6-godzinach-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.