Czy antykoncepcja nie jest aktywna przy krwawieniu?

Witam. Rok czasu przyjmowałam kontracept. Jednak przez ostatnie 5 miesięcy w każdym cyklu miałam krwawienia śródcykliczne, dosyć obfite, trwały one kilka dni czy to oznacza że tabletki wtedy nie działają ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej możliwe jest występowanie plamień oraz krwawień w środku cyklu. Jeśli jednak tabletki antykoncepcyjne są przyjmowane regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta (które zawsze opisane są w ulotce dołączonej do opakowania), to antykoncepcja działa.

W takim przypadku krwawienia śródcykliczne należy traktować jako jeden ze skutków ubocznych, który nie wpływa na skuteczność antykoncepcji.

Producent tabletek Kontracept wspomina, iż jednym z częstych działań niepożądanych są krwawienia i plamienia w środku cyklu, które zazwyczaj występują w pierwszych miesiącach stosowania tabletek. Jeśli mimo upływu czasu objawy te nie ustąpią, nasilą się lub rozpoczną ponownie, to należy skonsultować się z ginekologiem.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plamienie-srodcykliczne-obniza-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krwawienie-zmniejsza-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-oznacza-ze-tabletki-antykoncepcyjne-sa-nieskuteczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.