Czy mogę na początku cyklu odstawić antykoncepcję?

Czy mogę przestać brać tabletki antykoncepcyjne po pierwszych 3 dniach? Wraz z początkiem okresu wzięłam pierwszą tabletkę, ale po 3 dniach zaczynam odczuwać dziwne bóle głowy i więcej poczytałam o stosowaniu antykoncepcji i postanowiłam zdecydować się na jej odstawienie. Czy po 3 dniach mogę to zrobić bez żadnego problemu i jak wpłynie to na dalszy przebieg miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne zawierają silne związki hormonów, które mogą powodować różne skutki uboczne. Należą do nich przede wszystkim: bóle głowy, spadek lub wzrost wagi, bóle brzucha i mięśni, wahania nastroju, a także trądzik. Z tego powodu wiele kobiet decyduje się na rezygnację ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Odstawienie tabletek powinno być jednak przeprowadzone dopiero po wybraniu całego opakowania. Pozwoli to na zachowanie regularności cykli miesiączkowych.

Nagłe odstawienie może spowodować pojawienie się krwawień między miesiączkami i rozregulowaniem cyklu.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w naszych materiałach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-bez-problemu-odstawic-te-tabletki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-w-kazdym-momencie-odstawic-tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.