Czy mogę przerwać przyjmowanie antykoncepcji?

Dzień dobry. Przyjmuję od 3,5 roku antykoncepcję hormonalną novynette. Zawsze używałam tych tabletek. Potrzebuję je odstawić. Proszę o odpowiedź czy mogę zrobić to w momencie kiedy zostało mi jeszcze dokładnie 2/3 tabletek? Czy mogę to zrobić po prostu je odstawiając i nie biorąc ich już wcale? Dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć jedna i druga metoda jest możliwa, to wielu lekarzy jest zdania, iż lepiej jest odstawić doustną antykoncepcję hormonalną po zakończeniu danego opakowania – zwłaszcza, jeśli tabletki były przyjmowane przez kilka lat.

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych może być związane z wystąpieniem działań niepożądanych. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia zaleca się dokończyć opakowanie i poczekać na krwawienie z odstawienia, po którym nie rozpoczyna się już kolejnego opakowania.

Wiele jednak zależy od tego, jakie są to tabletki antykoncepcyjne. W tym celu należy zajrzeć do ulotki dołączonej do opakowania. Producent tabletek Novynette informuje tam o możliwości przerwania przyjmowania tabletek w dowolnym dniu cyklu.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-powinnam-odstawic-tabletki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-madrze-odstawic-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-bezpiecznie-odstawic-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.