Czy muszę odstawić antykoncepcję Qlaira?

Witam. Podczas 5 opakowania Qlaira dostałam mocny okres że skrzepami przy 9 tabletce i trwa on już 5 dni. Czy możliwe że to dlatego że krwawienie z odstawienia wystąpiło tylko po 2 opakowaniu a przy pozostałych najwyżej minimalne jednorazowe plamienie w toalecie? Czy konieczne jest odstawienie tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

krwawienia z odstawienia mogą mieć różny charakter. Mogą być zarówno skąpe, jak i obfite. Mogą również występować w nich skrzepy.

W obecnej sytuacji nie ma konieczności odstawiania tabletek antykoncepcyjnych Qlaira. Nieregularne krwawienia oraz plamienia są jednym z działań niepożądanych wynikających ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Mogą więc pojawiać się w środku cyklu – zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania tej formy antykoncepcji.

Gdyby jednak krwawienie przedłużało się, proszę skonsultować się w tej sprawie z ginekologiem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami ekspertów znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-ze-skrzepami-i-plamienie-przy-microgynon,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-i-skrzepy-przy-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skrzepy-bole-miesiaczkowe-przy-tabletkach-sylvie30.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.