Rozregulowany cykl po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, w czerwcu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne i dostałam krwawienie z odstawienia 27.06. Następnie kolejny normalny okres powinnam była dostać ok. 24.07 (licząc 28 dni od poprzedniego krwawienia), lecz dostałam krwawienia 19.07-21.07, później znów 29.07-1.08 dostałam kolejnego krwawienia (nie wiem, które z tych dwóch było normalną miesiączką), 2.08 uprawiałam stosunek przerywany jednak nie wiedząc, która z poprzednich miesiączek była tą właściwą 3.08 lekarz przepisał mi escapelle. Dostałam krwawienia 6.08-9,10.08. Z 11.08 na 12.08 znów uprawiałam stosunek przerywany (nie było to zbyt mądre jednak czasu już nie cofnę), ale niestety nie mogłam drugi raz w tak krótkim odstępie czasu wziąć tabletki 72 h po stosunku. Moje pytanie jest takie: kiedy powinnam wyczekiwać miesiączki? Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży po tym drugim stosunku? Jak wyliczyć w tym momencie dni płodne i niepłodne? Mój śluz na dzień dzisiejszy 14.08 jest biały, niegęsty, nieprzezroczysty i nieciągnący. 24 lata

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Niestety po odstawieniu bardzo często cykl miesiączkowy ulega rozregulowaniu, organizm powoli powraca do swojej naturalnej równowagi hormonalnej, może to trwać nawet przez kilka pierwszych cykli. W tym czasie należy szczególnie dobrze zabezpieczać się przed niechcianą ciążą, ponieważ bardzo trudno jest ustalić samodzielnie kiedy są dni płodne a kiedy nie. Poza tym niektórzy mówią o skłonności do poliowulacji, czyli uwalniania większej ilości komórek jajowych po odstawieniu antykoncepcji. Raczej nie będzie Pani w stanie sama ustalić w jakiej fazie cyklu jest aktualnie, zwłaszcza że dodatkowo zastosowała Pani tabletki po stosunku. Najlepiej będzie udać się do ginekologa, który na podstawie USG będzie mógł określić fazę cyklu, a przy okazji sprawdzi czy wszystko w porządku z narządami rodnymi. Co do ryzyka ciąży to niestety nie umiem powiedzieć, proszę po prostu wykonać test ciążowy jakieś 10-14 dni po tym stosunki płciowym. Pozdrawiam