Czy każdego zęba można odbudować?

Witam czy kazdego zęba mozna odbudować ,dzisiaj byłem u pani stomatolog i po obejrzeniu pod microskopem stwierdzila ze nie mozna na nim nic zrobic ani odbudowac ani nic ze tylko mozna usunąć.

Dzień dobry,
to czy ząb da się odbudować zależy od stopnia jego zniszczenia. Przede wszystkim ważne jest, czy zrąb zęba wystaje ponad dziąsło. Jeżeli ubytek, złamanie kończy się na wysokości dziąsła czy brzegu kości wyrostka zębowego, można pokusić się o tak zwane chirurgiczne przedłużenie klinicznej korony zęba czyli mówiąc po prostu, można chirurgicznie obniżyć brzeg kości tak, aby ząb dostatecznie ponad nią wystawał. Oczywiście niezbędnym warunkiem tego leczenia jest dostateczna ilość kości oraz duży, mocny korzeń. Jeżeli złamanie jest poniżej poziomu wyrostka, obniżanie kości brzegowej prowadzi do zbyt głębokich uszkodzeń.
Druga sytuacja kiedy nie można odbudować zęba, to głęboko w jego strukturę idąca próchnica. Czasem próchnica tak głęboko penetruje ząb oraz korzeń, że w trakcie czyszczenia wiertłem, po usunięciu nawet już twardych, ale jeszcze przebarwionych i zainfekowanych tkanek, nic już prawie nie zostaje.
Nie powinno się odbudowywać zębów, których nie uda się dobrze wyleczyć kanałowo. Tylko dobre, szczelne wypełnienie wszystkich, oczyszczonych kanałów pozwala na zachowanie zęba, w którym próchnica uszkodziła miazgę. Niestety czasem struktura i przebieg kanałów nie pozwalają na ich wypełnienie. Wystarczy, że wejścia do kanałów są zamknięte zębiną, która narosła w trakcie choroby zęba, albo kanały mają bardzo wiele mikroskopijnych odgałęzień, a lekarzowi nawet przy użyciu mikroskopu nie uda się udrożnić dojścia do wszystkich kanalików i szczelnego wypełnienia ich.
Lekarz pod mikroskopem może również dojrzeć, nie widoczne gołym okiem, pęknięcia. W takiej sytuacji też lepiej jest ząb usunąć. Na szczęście istnieją sposoby, by taki ząb zastąpić na przykład przy pomocy implantu lub mostu protetycznego.