Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 8 , 9 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Retainer: Pytania do specjalistów

Czy powinnam nosić retainer ruchomy?

Dzień dobry, Miałam dzisiaj zabieg wszczepiania implanta zębu - dolna szóstka. Czy mam nosić retainer ruchomy (plastikowa nakładka) po aparacie ortodontycznym, czy przeczekać kilka dni?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to normalne że dolne kły nachodzą na retainer na górnych?

Czy to normalne że dolne kły nachodzą na retainer na górnych?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy zęby mogą ruszać się podczas stosowania retainera?

Czy podczas noszenia retainera zęby mogą się ruszać? Witam, Przez 5 lat nosiłam aparat stały. Po zdjęciu lekarz kazał nosić przez pół roku. Nosiłam dłużej. Od miesiąca nie noszę i zauważyłam, że znowu zaczęły mi się wykrzywiać, więc ponownie zaczęłam... Czy podczas noszenia retainera zęby mogą się ruszać? Witam, Przez 5 lat nosiłam aparat stały. Po zdjęciu lekarz kazał nosić przez pół roku. Nosiłam dłużej. Od miesiąca nie noszę i zauważyłam, że znowu zaczęły mi się wykrzywiać, więc ponownie zaczęłam nosić retainer. Zauważyłam dzisiaj podczas sciągania krwawienie między dwójką i jedynką. Widzę również, że zęby są ruchome... Dodam, że mam tendencje do odsłaniających się szyjek .... Umówiłam się już na konsultacje, lecz to za parę dni... Boję się, że coś może się stać z zębami, że mogą wypaść... Proszę o poradę. Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mogę mieć kolejny aparat na zęby?

Witam. Mam 20 lat i miałam już 2 leczenia ortodontyczne. Po pierwszym aparacie inny lekarz ortodonta stwierdził, że wszystko jest zrobione źle i trzeba poprawiać, ponieważ mogę skończyć bez zębów, a żeby tego było mało okazało się, że w... Witam. Mam 20 lat i miałam już 2 leczenia ortodontyczne. Po pierwszym aparacie inny lekarz ortodonta stwierdził, że wszystko jest zrobione źle i trzeba poprawiać, ponieważ mogę skończyć bez zębów, a żeby tego było mało okazało się, że w górnych 1 i 2 mam wyżłobiony tunel, w którym wklejony był retainer ( lekarz ortodonta powiedział ,że pierwszy raz w życiu widzi coś takiego) - no więc okropnie przestraszona poddałam się drugiemu leczeniu ortodontycznemu w wieku 16 lat. Leczenie to zakończyłam prawie trzy lata temu i będąc na usuwaniu ósemki lekarz zwrócił mi uwagę na ułożenie mojej szczęki proponując kontrolę ortodontyczną. Strach znowu powrócił więc postanowiłam skontrolować sprawę i mając ogromną nadzieję, że jednak był to "fałszywy alarm" zgłosiłam się do lekarza ortodonty, u którego leczy się mój brat. Okazało się, że znowu wszystko jest źle. Nie mam pojęcia co mam teraz zrobić ... Czy jest możliwe i przede wszystkim BEZPIECZNE leczenie aparatem po raz trzeci?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Co należy zrobić z tymi dolegliwościami?

Dzień dobry. Kilka miesięcy temu miałem zdjęty aparat i założony retainer. Problem jest tylko taki, że najprawdopodobniej przez moje problemy z językiem dolny retainer się odkleja. Ostatnio zauważyłem, że 3 sękacze się lekko przesunęły w bok, jednak nie jest... Dzień dobry. Kilka miesięcy temu miałem zdjęty aparat i założony retainer. Problem jest tylko taki, że najprawdopodobniej przez moje problemy z językiem dolny retainer się odkleja. Ostatnio zauważyłem, że 3 sękacze się lekko przesunęły w bok, jednak nie jest to coś co mnie najbardziej zmartwiło, a mianowicie czwarty sękacz po mojej prawej stronie, który wysunął się do przodu. Gdy dokładnie się przyjrzałem zauważyłem, że tylna część zęba najprawdopodobniej wyszła z dziąsła, i jak dotknę tam językiem to czuje bardzo lekkie kłucie, jakby taką "małą górkę". Dentyści i ortodonci są teraz w większości pozamykani, i nie wiem co robić.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Dlaczego boli mnie dwójka i trójka?

Jak wyleczyć ból dwójki i trójki? Przez półtora roku nosiłam aparat ortodontyczny, który został mi zdjęty cztery lata temu, został mi założony retainer i dostałam wkładki akryl u góry, plastik na dole, jednak po krótkim czasie przestałam je nosić... Jak wyleczyć ból dwójki i trójki? Przez półtora roku nosiłam aparat ortodontyczny, który został mi zdjęty cztery lata temu, został mi założony retainer i dostałam wkładki akryl u góry, plastik na dole, jednak po krótkim czasie przestałam je nosić - górna wkładka wypadała mi w nocy od samego początku jej noszenia, od tamtej pory robiłam to sporadycznie. Od kilku dni męczy mnie ból wspomnianej dwójki i trójki. Retainer mocno trzyma wszystkie zęby, jednak ta nieszczęśliwa dwójka chyba chciała wrócić na swoje miejsce, bo oddaliła się znacznie od jedynki, zaczynając prawdopodobnie naciskać na trójkę. Czy istnieje jakiś sposób na poprawienie tej wady? Jakie są sposoby leczenia? U lekarza byłam dzień wcześniej, jednak wtedy jeszcze mnie nie bolało i ona sama nie zwróciła uwagi na to oddalenie zębów.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy przyczyną mogą być ósemki?

Witam, 9lat temu mialam stały apart, w 2014 roku w maju był on zdjęty. Dodam że wyrwano mi cztery czwórki. W międzyczasie wyrosły mi osemki. Mam retainer stały na dole, tam wszystko wygląda idealnie z jednym małym mankamentem. U góry... Witam, 9lat temu mialam stały apart, w 2014 roku w maju był on zdjęty. Dodam że wyrwano mi cztery czwórki. W międzyczasie wyrosły mi osemki. Mam retainer stały na dole, tam wszystko wygląda idealnie z jednym małym mankamentem. U góry - jedynki zaczynają się ustawiać coraz bardziej w szpic... Mam retainer zdejmowany na górę ale to działa tylko chwilowo... Czy wyrastające osemki mogly to spowodować? Dodam że miałam rozszerzana góra szczękę hyraxem.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co zrobić z tym problemem z domykaniem szczęki?

Ściągałem aparat ortodontyczny, nałożony został retainer na górne zęby, na dolnych nie nosiłem aparatu. Retainer przeszkadza mi w swobodnym domykaniu szczęki gdyż spotyka on się z dolnymi k kłami przed domknięciem tylnych zębów
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego odczuwam ból dolnych zębów?

Od dwóch dni bolą mnie dolne zęby, ból jest pulsujący, podobny do tego podczas leczenia ortodontycznego które przechodziłam wiele lat temu, na tym łuku mam stały retainer. Pod jednym zębem który boli najbardziej wyczuwam przez policzek zgrubienie w kształcie kulki. Co to może być? Czy powinnam się martwić?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy zęby będą się od nowa krzywić?

Wczoraj ściągnęłam aparat stały. Ortodontka przykleiła mi retainer stały na dolne zęby, na górne nie. Na nakładki muszę czekać 12 dni. Czy nie jest to za długo? Czy nie zaczną mi się krzywić zęby?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak postępować po tym leczeniu ortodontycznym?

Dzień dobry, ok 3 lat temu zakończyłam leczenie ortodontyczne - aparat stały góra i dół (mam 26 lat). Został założony retainer stały góra i dół. Górny zgryz jest w porządku, jednak dolne jedynki zaczęły delikatnie nachodzić na dwójki. Zęby ponownie... Dzień dobry, ok 3 lat temu zakończyłam leczenie ortodontyczne - aparat stały góra i dół (mam 26 lat). Został założony retainer stały góra i dół. Górny zgryz jest w porządku, jednak dolne jedynki zaczęły delikatnie nachodzić na dwójki. Zęby ponownie zaczynają wyglądać "jakby nie miały miejsca". Czy niezbędna jest wizyta u ortodonty i czy będzie w stanie coś z tym zrobić po zakończonym leczeniu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy retainer ma wpływ na wyniki badań?

Około pół roku temu miałam zdejmowany aparat ortodontyczny. W chwili obecnej na dolnym łuku zębowym posiadam retainer. Za miesiąc mam mieć robiony rezonans magnetyczny głowy angio, czy jest konieczność całkowitego ściągnięcia retainera? Czy retainer ma wpływ na wyniki badań?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Filip Fagiewicz
Lek. dent. Filip Fagiewicz
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Co zrobić z tym pęknięciem retainera?

Dzień dobry, dwa dni temu pękł mi retainer staly(drucik) na dolnych zębach, założony był od trójek do jedynek po obu stronach. Aparat ściągnęłam 4 lata temu, w wieku 18 lat, nosiłam go 3,5 roku. Od dawna nie mam kontaktu... Dzień dobry, dwa dni temu pękł mi retainer staly(drucik) na dolnych zębach, założony był od trójek do jedynek po obu stronach. Aparat ściągnęłam 4 lata temu, w wieku 18 lat, nosiłam go 3,5 roku. Od dawna nie mam kontaktu z ortodontą prowadzącym, ponieważ się przeprowadziłam. Czy w takim razie powinnam wybrać się do innego ortodonty na założenie nowego retainera, czy ściągnięcie tego co z niego zostało? Czy dolne zęby bardzo się przesuną?(nigdy nie były jakoś bardzo krzywe, bardziej miałam problem z górnymi zębami) Z góry dziękuje za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy muszę zdjąć retainer?

Witam, mam pytanie odnośnie retainera. Mam założony od roku retainer klejony (ten ściągany na noc też mam). Reatiner jest przyklejony punktowo do każdego zęba po kropelce kleju. Dwa dni temu zauważyłam, że na jednym zębie (jedynka górna) odpadł klej. Czuję... Witam, mam pytanie odnośnie retainera. Mam założony od roku retainer klejony (ten ściągany na noc też mam). Reatiner jest przyklejony punktowo do każdego zęba po kropelce kleju. Dwa dni temu zauważyłam, że na jednym zębie (jedynka górna) odpadł klej. Czuję pod językiem ten drucik. Nie czuję żadnego luzu ani nic niepokojącego poza właśnie brakiem tego kleju. Cała reszta jest ok. Czy może to poczekać do kolejnej wizyty kontrolnej (w marcu) czy powinnam iść to podkleić już ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy można ponownie użyć tych samych zamków i łuków?

Dzień dobry. Kilka lat temu nosiłam aparat samoligaturujący Damon, leczenie zakończyłam w 2014 roku, później nosiłam retainer w fomie przezroczystych nakładek. Jednak z czasem zaniedbałam noszenie aparatu retencyjnego i zęby delikatnie się skrzywiły, stłoczyły z jednej strony i czuję potrzebę... Dzień dobry. Kilka lat temu nosiłam aparat samoligaturujący Damon, leczenie zakończyłam w 2014 roku, później nosiłam retainer w fomie przezroczystych nakładek. Jednak z czasem zaniedbałam noszenie aparatu retencyjnego i zęby delikatnie się skrzywiły, stłoczyły z jednej strony i czuję potrzebę prostowania zębów ponownie. Kiedy zdejmowałam aparat, na pytanie czy taki aparat się wyrzuca, ortodontka powiedziała, że zamki i łuki zostawia się w dokumentacji pacjenta na wypadek ponownej konieczności założenia aparatu. Nie mam pewności czy na pewno dobrze zrozumiałam, stąd moje pytanie: czy można ponownie użyć tych samych zamków i łuków?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy mam nie zakładać retainera na noc?

Dzień dobry. Od kilku lat noszę retainer po leczeniu ortodontycznym. Obecnie ze wskazaniem, żeby zakładać go na noc co 2-3 dni (zapewne już do końca życia, bo skolioza mi się raczej nie cofnie). Ostatnio zauważyłam, że w pracy nerwowo przygryzam... Dzień dobry. Od kilku lat noszę retainer po leczeniu ortodontycznym. Obecnie ze wskazaniem, żeby zakładać go na noc co 2-3 dni (zapewne już do końca życia, bo skolioza mi się raczej nie cofnie). Ostatnio zauważyłam, że w pracy nerwowo przygryzam policzki, a w retainerze nie ma takiej opcji, więc zaczęłam go zakładać na ok. 4h dziennie od poniedziałku do piątku. Czy w takim układzie mogę całkiem zrezygnować z noszenia go w nocy? :)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy mogę wykonać to badanie z retainerem na górnych zębach?

Dzień dobry. Otrzymałam skieorwanie na TK Głowy z kontrastem. Czy mogę wykonać to badanie z retainerem na górnych zębach czy będzie on przeszkodą i muszę go zdjąć?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy w tej sytuacji możliwe jest przyklejenie retainera stałego na górny łuk?

Prawie rok temu zdjęłam aparat ortodontyczny, od tego czasu na dolnym łuku mam przyklejony retainer stały, natomiast na górnym łuku mam retainer ruchomy, który przez rok musiałam nosić non-stop, przez dzień i noc. Podobno po roku mogłam przejść na... Prawie rok temu zdjęłam aparat ortodontyczny, od tego czasu na dolnym łuku mam przyklejony retainer stały, natomiast na górnym łuku mam retainer ruchomy, który przez rok musiałam nosić non-stop, przez dzień i noc. Podobno po roku mogłam przejść na noszenie go tylko w nocy, jednak nie jest to możliwe bo zęby po 4-5 godzinach już się przesuwają. Noszenie retainera ruchomego powoduje że strasznie seplenię i nie mogę się normalnie komunikować. Czy w obecnej sytuacji możliwe jest przyklejenie na górny łuk retainera stałego, aby w ciągu dnia nie nosić już tego ruchomego?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mam dalej nosić retainer?

Witam, jestem po leczeniu ortodontycznym, mam założoną retencję na górne jak i dolne przednie zęby. Noszę także przezroczystą nakładkę na górne zęby. Ostatnio cierpiałem na ból zęba(3 ząb u góry) i udałem na leczenie kanałowe. Po wizycie, gdy... Witam, jestem po leczeniu ortodontycznym, mam założoną retencję na górne jak i dolne przednie zęby. Noszę także przezroczystą nakładkę na górne zęby. Ostatnio cierpiałem na ból zęba(3 ząb u góry) i udałem na leczenie kanałowe. Po wizycie, gdy założyłem nakładkę i spostrzegłem, że pasowała ona idealnie na zęby po lewej stronie, natomiast po stronie prawej - gdzie był leczony ząb - lekko odstaje nakładka na samym końcu, tuż przy trzonowcach. Stąd moje pytanie czy powinienem dalej nosić retainer? Następną wizytę u ortodonty oddalonego o 100km mam za półtora miesiąca.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek

Co robić gdy zapomniałam retainera?

Dwa lata temu zdejmowałam stały apart ortodontyczny. Przez pół roku nosiłam retainer wyjmowany na górnym łuku (na dolnym mam przyklejony stały), następnie tylko na noc i teraz mam zalecenie by go przynajmniej raz na tydzień założyć. Niestety teraz wyjechałam za... Dwa lata temu zdejmowałam stały apart ortodontyczny. Przez pół roku nosiłam retainer wyjmowany na górnym łuku (na dolnym mam przyklejony stały), następnie tylko na noc i teraz mam zalecenie by go przynajmniej raz na tydzień założyć. Niestety teraz wyjechałam za granicę i przez pomyłkę zapomniałam go zabrać. Nie będzie mnie w Polsce przez 2 miesiące, w związku z tym mam pytanie czy może przez ten czas coś zmienić/ zęby poprzesuwać? Czy mogę te 2 miesiące zawiesić noszenie tego retainera ....
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki
Patronaty