Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 5 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Aparat zdejmowany: Pytania do specjalistów

Czy po kilku latach przerwy można ponownie założyć ten sam aparat nazębny?

Witam. Mam nietypowy problem- gdy miałem 13 lat, nosiłem zdejmowany aparat na zęby. Niestety, leczenia zaprzestałem gdyż jako dziecko nie chciałem go nosić. Teraz mam 17 lat i czy założenie ponownie tego samego aparatu, który leży już 4 lata... Witam. Mam nietypowy problem- gdy miałem 13 lat, nosiłem zdejmowany aparat na zęby. Niestety, leczenia zaprzestałem gdyż jako dziecko nie chciałem go nosić. Teraz mam 17 lat i czy założenie ponownie tego samego aparatu, który leży już 4 lata w szafce, skutkowałoby bardziej krzywym zgryzem czy zęby by się jednak wyprostowały?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Igor Astaszew
Lek. dent. Igor Astaszew

Czy implant to jedyne rozwiązanie dla mnie?

Noszę aparat retencyjny na górną szczękę (płytka zdejmowana do szóstek włącznie) i prawdopodobnie będę musiała usunąć górną szóstkę. Korona nie jest możliwa ze względu na zły stan korzenia. Czy implant to jedyne rozwiązanie? Czy jeśli ta przestrzeń zostanie pusta, czy... Noszę aparat retencyjny na górną szczękę (płytka zdejmowana do szóstek włącznie) i prawdopodobnie będę musiała usunąć górną szóstkę. Korona nie jest możliwa ze względu na zły stan korzenia. Czy implant to jedyne rozwiązanie? Czy jeśli ta przestrzeń zostanie pusta, czy da się jakoś ustawić tę płytkę aby zęby nie zaczęły się przesuwać? Z góry dziękuje za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy do tego czasu zęby mogą wrócić do swojego dawnego położenia?

Witam, 6.12 miałem zdejmowany aparat ortodontyczny. Po leczeniu musiałem wykonać przedłużenie jedynek górnych. Niestety przez brak poinformowania mnie przez ortodontę o leczeniu po ściągnięciu aparatu, nałożył mi się wyjazd za granice i w tym czasie nie mogę mieć założonego... Witam, 6.12 miałem zdejmowany aparat ortodontyczny. Po leczeniu musiałem wykonać przedłużenie jedynek górnych. Niestety przez brak poinformowania mnie przez ortodontę o leczeniu po ściągnięciu aparatu, nałożył mi się wyjazd za granice i w tym czasie nie mogę mieć założonego aparatu retencyjnego. Zostałem zapisany na 3.01.2018. Czy do tego czasu zęby mogą wrócić do swojego dawnego położenia? Ściągnięcie aparatu - 06.12.2017 Wizyta na aparat retencyjny 03.01.2018
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Jakie są wady prostowania zębów tymi nakładkami?

Jakie są wady prostowania zębów nakładkami invisalign ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy mam założyć taki most zębowy?

Witam, jestem osoba po lewostronnym przeszczepie wargi I podniebienia, A zatem nie mam związki w lewej górnej dwójce której zresztą nie ma Mam brak dwoch dwojek w gornym uzebieniu, obecnie noszę stały aparat który za tydzień zdejmuje. Lekarz doradza most... Witam, jestem osoba po lewostronnym przeszczepie wargi I podniebienia, A zatem nie mam związki w lewej górnej dwójce której zresztą nie ma Mam brak dwoch dwojek w gornym uzebieniu, obecnie noszę stały aparat który za tydzień zdejmuje. Lekarz doradza most na cyrkonie, czy przy braku dwóch gornycj dwojek jest to 6 punktów w moście? Czy tylko 4? Bardzo proszę o odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Dlaczego boli mnie ząb podczas stosowania retainera?

Witam. Tydzień temu miałam zdjęty aparat stały. Od dwóch dni noszę cały czas aparat retencyjny. Zdejmuje go tylko przy spozywaniu jedzenia i higienie. Po pierwszym dniu zaczął boleć mnie góry ząb (przedostatni). Czy może spowodowane być ciągłym noszeniem aparatu? Czy istnieje inna opcja od czego może mnie boleć?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak powinno zdejmować się aparat ortodontyczny?

Witam. Miałam dziś zdejmowany aparat. 2 łuki. Na górze porcelanowy a na dole metalowy. Po 2.5 roku. Dolny poszedł gladko. Natomiast góra to był jakiś dramat. Ponad godzina piłowania/ zdrapywania kleju i zamków. Nie dały się oderwać. Zęby mi się... Witam. Miałam dziś zdejmowany aparat. 2 łuki. Na górze porcelanowy a na dole metalowy. Po 2.5 roku. Dolny poszedł gladko. Natomiast góra to był jakiś dramat. Ponad godzina piłowania/ zdrapywania kleju i zamków. Nie dały się oderwać. Zęby mi się nagrzewały. Wodą trzeba było schładzać. Pytanie. Czy tak się może zdarzyć? Jak mogło do tego dojść. Dodam że jutro idę na ciąg dalszy bo mam pół zamka na jednym z zębów i dużo kleju na innych. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogę mieć TK z aparatem na zęby?

Dzień dobry, z powodu nasilających się bólów głowy oraz problemów ze wzrokiem otrzymałam skierowanie na tomografię komputerową z kontrastem. Noszę jednak aparat ortodontyczny (łuk dolny i górny). Czy w takim wypadku możliwe jest wykonanie tomografii bez potrzeby zdejmowania aparatu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy możliwe jest zdjęcie aparatu na własny koszt?

Noszę aparat od wielu lat (co najmniej 6 lat i dalej to trwa). Mój ortodonta chce już zdejmować aparat - długo to trwa, ciągłe przekładanie. Efekt jest przeciętny. Widać różnicę, ale po tylu latach leczenia trudno by jej nie było... Noszę aparat od wielu lat (co najmniej 6 lat i dalej to trwa). Mój ortodonta chce już zdejmować aparat - długo to trwa, ciągłe przekładanie. Efekt jest przeciętny. Widać różnicę, ale po tylu latach leczenia trudno by jej nie było w ogóle. Nie czuję się wyleczona i nie mam idealnych klas kłowych i Angle'a, o czym nie byłam poinformowana - ciągle słyszałam, że będzie idealnie. Nie jest. Teraz mam zdejmować aparat, ale nie jestem zadowolona. Czy mogę żądać by zdjęcie aparatu odbyło się na własny koszt lekarza?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy można spiłować zęby?

Witam, moim problemem są nachodzące na siebie jedynki i cofnięta jedna 2. Chcę je wyprostować - obojętne jak, aby w miarę szybko i nie za gigantyczne pieniądze. Czy istnieje taka możliwość, żeby je np.spiłować po bokach, aby miały trochę luzu... Witam, moim problemem są nachodzące na siebie jedynki i cofnięta jedna 2. Chcę je wyprostować - obojętne jak, aby w miarę szybko i nie za gigantyczne pieniądze. Czy istnieje taka możliwość, żeby je np.spiłować po bokach, aby miały trochę luzu i założyć np. aparat zdejmowany ? Zależy mi bardzo na kosztach - aparat stały na 3 lata nie wchodzi póki co w grę. Błagam, pomóżcie i dajcie mi jakas nadzieje ze medycyna poszła do przodu i jest możliwe wyprostowanie tych jedynek bez tak długiego i kosztownego okresu w aparacie stalym. Nie stać mnie na jakies kosmiczne ceny wiec proszę również o informacje ile mniej więcej zaplace za taką usluge.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Jak zakładać aparat retencyjny?

Witam, Czy zdejmowany aparat retencyjny na zęby należy przekręcać od dołu czy od strony, która przylega do podniebienia? Czy jest to obojętne? Dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy takie podklejanie zębów jest często stosowane?

Witam, moja przygoda z aparatem rozpoczęła się 3 lata temu. Po dwóch latach został zdjęty apart z górnych zębów, jednak zwróciłam uwagę, że jeden ząb nie wygląda zadowalająco, ponieważ był krzywy. Zęby zostały podklejone jakimś włóknem i cementem. Do... Witam, moja przygoda z aparatem rozpoczęła się 3 lata temu. Po dwóch latach został zdjęty apart z górnych zębów, jednak zwróciłam uwagę, że jeden ząb nie wygląda zadowalająco, ponieważ był krzywy. Zęby zostały podklejone jakimś włóknem i cementem. Do tego aparat zdejmowany na noc. Przez parę miesięcy nie zmianiało się nic i wymusiłam ponowne założenie aparatu. Niedługo będę zdejmować i górę i dół. Moje pytanie brzmi, czy podklejanie zębów jako 'retainer stały' włóknem i cementem jest powszechnie stosowane? Wiem, że podkleja się druciki natomiast nigdzie nie mogę znaleźć informacji i takiej retencji. Boję się, że będą mi się psuć zęby od takiego podklejania.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy można dorobić pęknięty kawałek szyny?

Witam, dwa miesiące temu miałam zdejmowany aparat ortodontyczne i od tego czasu noszę plastikową, bezbarwną szynę ortodontyczną. Niestety kawalek szyny pękł mi gdy spalam I to polknelam. Czy jeśli pójdę do ortodonty bede musiała kupować nowa szynę czy jest możliwość... Witam, dwa miesiące temu miałam zdejmowany aparat ortodontyczne i od tego czasu noszę plastikową, bezbarwną szynę ortodontyczną. Niestety kawalek szyny pękł mi gdy spalam I to polknelam. Czy jeśli pójdę do ortodonty bede musiała kupować nowa szynę czy jest możliwość aby kawałek ktory się odlamal dorobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy retainer ma wpływ na wyniki badań?

Około pół roku temu miałam zdejmowany aparat ortodontyczny. W chwili obecnej na dolnym łuku zębowym posiadam retainer. Za miesiąc mam mieć robiony rezonans magnetyczny głowy angio, czy jest konieczność całkowitego ściągnięcia retainera? Czy retainer ma wpływ na wyniki badań?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Filip Fagiewicz
Lek. dent. Filip Fagiewicz
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy zęby mogą ulec przesunięciu?

Dzień dobry, dwa dni temu miałam zdejmowany aparat ortodontyczny i podklejoną sprężynkę na górne jedynki i dwójkę. Górnej dójki po prawej stronie nie mam. Zostały pobrane wyciski i za trzy dni mam wizytę podczas, której zostanie mi założona retencja. Niestety... Dzień dobry, dwa dni temu miałam zdejmowany aparat ortodontyczny i podklejoną sprężynkę na górne jedynki i dwójkę. Górnej dójki po prawej stronie nie mam. Zostały pobrane wyciski i za trzy dni mam wizytę podczas, której zostanie mi założona retencja. Niestety ta sprężynka dziś urwała mi się już z dwójki i jednej jedynki. Czy nic się nie stanie do momentu założenia retencji czy zęby mogą zdążyć się przesunąć?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy moją wadę zgryzu można jeszcze skorygować?

Witam serdecznie, w wieku 8-14 lat leczony byl u mnie tylozgryz, za pomoca aparatów zdejmowanych a nastepnie za pomoca aparatu stałego prostowano mi zęby. Obecnie mam 22 lat, a moja zuchwa jest wciąż cofnieta. Odległość pomiędzy górnymi a dolnymi... Witam serdecznie, w wieku 8-14 lat leczony byl u mnie tylozgryz, za pomoca aparatów zdejmowanych a nastepnie za pomoca aparatu stałego prostowano mi zęby. Obecnie mam 22 lat, a moja zuchwa jest wciąż cofnieta. Odległość pomiędzy górnymi a dolnymi jedynkami przy zaciśniętej szczece to jakieś 2 mm. Jednocześnie kiedy układam szczęke prawidłowo tz. Górne jedyni stykaja sie z dolnymi, pomiedzy tylnymi zebami pozostaje przerwa okolo 1-2mm, przez co nie mogę ich zacisnąć. Czy taka wada możliwa jest do skorygowania za pomocą aparatu herbsta lub podobnego ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Czy powinienem jednak usunąć ósemki?

Niedługo będę miał zdejmowany aparat ortodontyczny. Zrobiłem zdjęcie RTG zębów i wykazało, że są w kosci ósemki w dolnej szczęce skierowane na inne zeby. Konsultowałem to z ortodonotka i chirurgiem szczękowym. Ortodonotka mówi, że nie ma potrzeby usuwania na... Niedługo będę miał zdejmowany aparat ortodontyczny. Zrobiłem zdjęcie RTG zębów i wykazało, że są w kosci ósemki w dolnej szczęce skierowane na inne zeby. Konsultowałem to z ortodonotka i chirurgiem szczękowym. Ortodonotka mówi, że nie ma potrzeby usuwania na ten moment tylko w sytuacji kiedy one zaczną wychodzić , ponieważ aktualnie zabieg jest bardzo inwazyjny z powodu tego, że te 8 są w kosci. Jak będą wychodziły to będę czuł charakterystyczny ból w przednich zębach i będę musiał szybko zareagować i wtedy usunąć bo generalnie nie wiadomo czy one w ogóle wyjdą ,bo mam 28 lat. Chirurg mówi , żeby je odrazu usunąć bo jak będą wychodziły to wpłyną negatywnie na dolne zeby i popsują całe leczenie. Wszystko jest oparte na prawdopodobieństwie i w sumie nikt nie jest w stanie powiedzieć tego stanowczo. Dlatego czy mógłbym Was prosić o ekspercka radę i doświadczenie ? Chciałbym po prostu żeby to nie zepsuło mi dotychczasowego leczenia ortodontycznego
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy to aby nie za wcześnie na ściągnięcie aparatu w takiej sytuacji?

Witam. Noszę aparat ortodontyczny od półtora roku. Mój lekarz na chwilę obecną chciałby zdejmować już aparat. Natomiast martwią mnie niewielkie szpary między zębami, które pojawiły się w trakcie leczenia i do tej pory nie połączyły się. Stąd moje pytanie,... Witam. Noszę aparat ortodontyczny od półtora roku. Mój lekarz na chwilę obecną chciałby zdejmować już aparat. Natomiast martwią mnie niewielkie szpary między zębami, które pojawiły się w trakcie leczenia i do tej pory nie połączyły się. Stąd moje pytanie, czy to aby nie za wcześnie na ściągnięcie aparatu w takiej sytuacji? Oraz czy istnieje jakaś inna możliwość scalenia zębów lub uzupełnienia w jakiś sposób przerw między nimi? Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

Jak usunąć szparę pomiędzy zębami?

Od dwóch miesięcy noszę zdejmowany aparat retencyjny. Zauważyłam że zrobiła mi się niewielka szpara między jedynkami - grubości kartki z zeszytu. Czy można to przywróć sprzed zdjęcia stałego aparatu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Marcin Dolecki
Lek. dent. Marcin Dolecki

czy mogę przełożyć termin zdjęcia aparatu ortodontycznego?

Witam! Mam pytanie ws zdejmowania aparatu ortodentycznego. Mam ustalony termin za tydzień,jednak muszę pilnie wyjechać. Następny wolny termin mój doktor ma dopiero 1 września. Czy przełożenie wizyty nie wpłynie negatywnie na zęby? Bardzo dziękuję za odpowiedź!
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Milena Łapaj
Lek. dent. Milena Łapaj
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Patronaty