Czy retainer ma wpływ na wyniki badań?

Około pół roku temu miałam zdejmowany aparat ortodontyczny. W chwili obecnej na dolnym łuku zębowym posiadam retainer. Za miesiąc mam mieć robiony rezonans magnetyczny głowy angio, czy jest konieczność całkowitego ściągnięcia retainera? Czy retainer ma wpływ na wyniki badań?

Dzień dobry.
Nie ma konieczności ściągania retainera przed rezonansem głowy.
W bezpośredniej okolicy retainera mogą wystąpić minimalne artefakty w obrazie badania, jednak nie powinny mieć żadnego wpływu na sam wynik badania.
Pozdrawiam serdecznie!
PS Do dziś bardzo miło wspominam z Pszczewa kolonie letnie sprzed lat, piękna miejscowość.

"Podczas badania rezonansem pole magnetyczne może mieć znaczny wpływ na materiały magnetyczne takie jak zamki, pierścienie, łuki aparatów stałych. Nie ma zagrożenia, że siła oddziaływania rezonansu odklei lub odcementuje prawidłowo przymocowany element aparatu.

Aparat ortodontyczny/retencyjny może się nagrzewać w trakcie badania. Wzrost temperatury aparatów metalowych podczas badania jest niewielki- nie przekracza 1°C podczas badania, nie ma więc obaw, że aparat poparzy pacjenta lub uszkodzi wysoką temperaturą miazgę zęba. Jeśli nawet aparat ortodontyczny czy retainer nie jest wykonany ze stopów o właściwościach ferromagnetycznych, to i tak w badaniu MR metale powodują powstanie artefaktów o różnym nasileniu, które są ograniczone do okolicy głowy. Jeżeli są badane inne okolice ciała pacjenta, artefakty te nie obniżają jakości obrazu. Ponadto istnieją techniczne możliwości redukcji artefaktów przez unikanie niektórych sekwencji akwizycji obrazu i/lub zastosowanie obrazowania w innych płaszczyznach.

Stopień zaburzenia pola magnetycznego zależy od budowy aparatu ortodontycznego/retencyjnego: stopy tytanowe, chromowo-kobaltowe jak również elementy ceramiczne i tworzywa sztuczne nie powodują artefaktów w polu magnetycznym o natężeniu do 1,5 T.

Stalowe stopy mogą być źródłem artefaktów, których wielkość zależy od rodzaju stopu stali i natężenia pola magnetycznego (im wyższe pole magnetyczne tym silniejsze zaburzenia). Stop stali 18/8 (zawierający około 18% chromu i 8% niklu) nie wykazuje właściwości magnetycznych i nie powoduje powstania artefaktów. Pole magnetyczne nie wpływa negatywnie na elementy ze stopów tytanowych, niklowo-tytanowych, tytanowo-molibdenowych; chromowo-kobaltowych, miedzianych oraz na zamki ceramiczne lub z tworzyw sztucznych. Należy pamiętać, że pacjentom ze stałymi uzupełnieniami protetycznymi nie zdejmuje się mostów, koron i nie usuwa zacementowanych wkładów do podobnych badań."