Czy zęby będą się od nowa krzywić?

Wczoraj ściągnęłam aparat stały. Ortodontka przykleiła mi retainer stały na dolne zęby, na górne nie. Na nakładki muszę czekać 12 dni. Czy nie jest to za długo? Czy nie zaczną mi się krzywić zęby?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ortodontka, u której prowadziła Pani leczenie ortodontyczne z pewnością uwzględniła taki czas oczekiwania na nakładki i wie co robi każąc Pani czekać. Proszę jej zaufać.

W razie potrzeby aparat retencyjny w formie nakładek skoryguje drobne przesunięcia zębów, które mogą pojawić się w przerwie pomiędzy zdjęciem aparatu stałego a oczekiwaniem na retencję.

Nakładki można, a czasem nawet trzeba nosić nie tylko w ciągu nocy, ale również w ciągu dnia pomiędzy posiłkami. Szczegóły dotyczące tego, jak długo w ciągu doby nakładać owe nakładki przekaże Pani lekarz ortodonta.

Odpowiedzi ortodontów i stomatologów na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-normalne-jest-ze-po-sciagnieciu-aparatu-retencyjnego-zeby-sie-krzywia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-aparat-retencyjny-moze-skorygowac-male-skrzywienia-zebow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.