Jaki jest najlepszy typ retencji?

Od ponad 3 lat noszę stały aparat na zęby , miałam cofnięty zgryz. Niedługo będą musiała go zdjąć , ortodontka przewiduje dla mnie stały retainer podklejany od tyłu , na górnej szczęce oraz wkładkę na noc. Obawiam się jednak , że wada powróci. Jaki jest najlepszy typ retencji i czy jest szansa utrzymania identycznych efektów jak w czasie noszenia aparatu?

Dzień dobry. Cofnięty zgryz oznacza, że leczenie było dość rozległe. Dlatego Pani lekarka zaproponowała podwójną retencję. Jeżeli będzie Pani pilnie nosiłą wkładkę, raczej może Pani liczyć na stabilność efektów leczenia stomatologicznego. Oczywiście istnieją różnice osobnicze i osoby z silną tendencją nawrotu wady. Ale wyraźnie widać, że Pani lekarz chce temu zapobiec. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz