W jaki sposób naprawić szpary pomiędzy zębami po usunięciu aparatu ortodontycznego?

Witam. W marcu tego roku zdjęłam aparat ortodontyczny po 3 latach noszenia. Główną przyczyną był krzywy zgryz i nachodzące na siebie jedynki górne przy zębach ciasno osadzonych. w trakcie wyrwano mi górne czwórki (ze względu na idące do przodu jedynki). po zdjęciu aparatu Lekarz nałożył mi na dolny łuk drucik od wewnątrz , na górny nic (żadnej retencji). niestety pojawiły się szpary między jedynkami i za trójkami, wygląda to okropnie, co mogę zrobić żeby to poprawić.

Witam,

Przyczyną prawdopodobnie był brak wykonania i noszenia aparatu retencyjnego na górny łuk. Niestety jeżeli szpary się pojawiły wskazane jest ponownie rozpocząć leczenie ortodontyczne, a po zakończeniu obowiązkowo wykonać aparat retencyjny. Retencja powinna być dożywotnia. Ewentualnie można zamknąć szpary materiałem kompozytowym lub licówkami. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski, HD-Dental

Taka sytuacja najprawdopodobniej jest efektem braku tzw. leczenia retencyjnego, które powinien być standardem. Jeśli górny łuk był korygowany, to wymagał również stosowania aparatu retencyjnego, który ma na celu podtrzymywanie efektu i zapobieganie nawrotom wady zgryzu. W tym przypadku najlepszym wyborem jest ponowna terapia ortodontyczna, która skoryguje szpary. Inne metody, np. założenie licówek, raczej nie zdadzą egzaminu, ponieważ zęby mogą być zbyt szerokie i wyglądać nienaturalnie.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl