Jakie jest postępowanie po zdjęciu aparatu na zęby?

Dzień dobry, mam pytanie, po zdjęciu aparatu stałego, ortodonta zalecił mi aparat retencyjny stały oraz w formie nakładek. Czy potrzebne są dwie formy retencji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

retencja jest końcowym etapem leczenia ortodontycznego i ma na celu utrzymanie stanu, który udało się osiągnąć poprzez noszenie aparatu.

O formie retencji decyduje lekarz, który potrafi najlepiej ocenić tę kwestię. Wybierając retencję dla pacjenta bierze on pod uwagę przede wszystkim wadę zgryzu, jaka była leczona, a także czas leczenia, tryb życia pacjenta, ogólny stan zdrowia oraz ewentualne trudności, jakie występowały podczas leczenia ortodontycznego.

Wybór najczęściej pada na stały aparat retencyjny, jakim jest drucik retencyjny przymocowany do wewnętrznej powierzchni zębów lub przezroczyste nakładki retencyjne. Często stosowana jest również forma łączona – tak jak w Pani przypadku. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do zastosowanej retencji, to proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym.

Inne pytania z tego zakresu znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-do-podtrzymania-efektow-ortodontycznych-lepsza-bedzie-retencja-stala-czy-plyta-retencyjna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-noszeniu-aparatu-ortodontycznego-zakladania-sie-aparat-retencyjny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.