Jak powstrzymać rozchylanie zębów po 5 latach od zdjęcia aparatu?

Mam na imie Monika .Mam 33 lata. Nosilam aparat staly przez 1rok i 8 miesiecy po sciagnieciu stalego aparatu dostalam retencyjny... Ortodonta kazal nosic prze 3 lata ze względu na odruch wymiotny nie zawsze zakladalam.. Teraz mija dokladnie 5lat i 4 miesiace po calkowitym zdjeciu aparatu i teraz zęby sie rozchodza. Co mam zrobic żeby zęby nie powracaly do wcześniejszejszego stanu? Moze za krotko mialam aparat staly albo jest wewnetrzny aparat na stale ?

Leczenie retencyjne to etap całego planu leczenia pacjenta. Jest ono warunkowane wyjściową wadą, metodą leczenia itd. Bardzo często zdarza się konieczność utrzymania retencji przez całe życie, wiąże się to z kontrolami leczenia przez osobę prowadzącą. Niestety czasem taka niesumienność w użytkowaniu szyn czy aparatów retencyjnych kończy się koniecznością ponownego leczenia. Ciężko jest na podstawie przedstawionych informacji ocenić jak jest w Pani przypadku. Chyba najrozsądniejszą rzeczą jaką mogę polecić jest udanie się do lekarza, który prowadził Pani leczenie. Pozdrawiam