Co oznaczają te mrowienia w zębie?

Witam, ostatnio doświadczam mrowienia w górnej czwórce , kilka dni temu (3-4) zauważyłem też mały zaczernione obszar, umówiłem się już na wizytę u stomatologa ale chciałbym upewnić wcześniej dowiedzieć się czy możliwe będzie leczenie kanałowe jeśli w czerwcu byłem u dentysty a ta nic wtedy nie spostrzegła.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety bez przeglądu jamy ustnej nie można ocenić, co dokładnie dzieje się z Pana zębem. Odpowiedź może dać tylko bezpośrednia konsultacja stomatologiczna. Być może konieczne będzie również wykonanie badania rtg zęba.

Ból, jak również uczucie mrowienia zębów mogą mieć wiele różnych przyczyn i nie zawsze będą one wymagały leczenia kanałowego. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia. Mrowienie zębów może świadczyć np. zarówno o stanie zapalnym, jak i nadwrażliwości. Czarne zabarwienie, o którym Pan wspomina w pytaniu może sugerować rozwijającą się próchnicę.

Proszę nie zwlekać z wizytą u stomatologa, ponieważ nieleczony ząb może spowodować nie tylko natężenie bólu ale również inne poważniejsze schorzenia w obrębie jamy ustnej. Do czasu konsultacji ze specjalistą w przypadku nasilenia się dolegliwości może Pan sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty.

Zachęcamy do przeczytania artykułu dostępnego na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-zeba

Warto również zapoznać się z odpowiedziami naszych specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mrowienie-dolnych-zebow-jedynek