Czy mam próchnicę w tym zębie?

Witam. Sprawdzałem swoje uzębienie poprzez robienie zdjęć, zobaczyłem, że pomiędzy siekaczem a zębem trzonowym jest malutka przestrzeń która jest czarna. Nie jestem pewien czy jest to kawałek dziąsła, czy zęba. Czy to jest próchnica? Czy mam iść z tym do dentysty?
Redakcja abcZdrowie

Witam,

ocena stanu jamy ustnej nie jest możliwa na podstawie samego opisu. Konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Podczas niej lekarz dokona przeglądu i oceni stan zębów oraz dziąseł. Dowie się więc Pan o ewentualnych ubytkach oraz czasie leczenia.

Przegląd stomatologiczny to podstawowa procedura, która powinna być praktykowana co sześć miesięcy. Dzięki temu stomatolog jest w stanie na bieżąco kontrolować stan zębów, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przeglad-jamy-ustnej.

Jeśli podczas wizyty okaże się, że wszystkie zęby są zdrowe, warto pomyśleć o wykonaniu skalingu, czyli usunięciu kamienia nazębnego. Zabieg ten powinien być powtarzany co pół roku. Szczegółowe informacje na ten temat znajdzie Pan pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/kamien-nazebny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.