Czy mogę mieć paradontozę?

Witam. Od niedawna gdzieś od marca zaczęłam myć żeby szczoteczka soniczna (ale nie wiem czy to ma znaczenie) Oskad pamiętam krwawiły mi czasami dziąsła ale mój stomatolog powiedział że to nic i żeby plukac sobie od czasu do czasu woda z solą Teraz od lutego jestem zagranicą w Danii. Zaczął boleć mnie jakby 3 lub 4 zab na dole po prawej stronie, miałam uczucie jakby zaraz miał wypaść, bolały mnie później już dziąsła i poszłam do apteki i kupiłam żel i płukałam woda z solą i Rumiankiem trochę przeszło. Ale od 3 dni zauważyłam u siebie między dolnymi przednimi zębami żółty nalot między zębami dość gruby. I nie wiem co to jest i czy to coś poważnego. Po powrocie do Polski teraz nikt mnie nie przyjmnie bo będę musiała odbyć kwarantannę więc nie wiem co robić. Mam 22 lata ale martwię się ze to może zaczynać się paradontoza. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam, ból dziąseł, wrażenie rozchwiania zębów i przede wszystkim krwawienie są niepokojącymi sygnałami, wskazującymi na paradontozę. Na jej powstanie ma wpływ wiele czynników, takich jak: niewłaściwe leczenie zębów czy używki takie jak papierosy, lecz najczęstszą przyczyną paradontozy są zaniedbania w kwestii higieny jamy ustnej. Żółty nalot, o którym Pani pisze, to kamień nazębny, czyli zmineralizowany osad nazębny. Osad to miękki nalot na zębach, który pojawia się w ciągu dnia, gdy jemy, pijemy itd. Jest łatwy do usunięcia – pozbywamy się go za pomocą szczoteczki. W wyniku nieprawidłowej higieny (lub zbyt rzadkiego czy niewłaściwego szczotkowania) osad pod wpływem śliny podlega zwapnieniu i zamienia się w kamień nazębny. Tego rodzaju nalot jest możliwy do usunięcia tylko w gabinecie dentystycznym. Więcej o kamieniu nazębnym przeczyta Pani w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/kamien-nazebny. Kamień nazębny jest przyczyną próchnicy i paradontozy, więc należy go regularnie usuwać. Leczenie paradontozy zależy od stopnia jej zaawansowania i od właściwej profilaktyki. Składa się na nią odpowiednia higieny jamy ustnej oraz regularne stosowanie płukanek i past do zębów, które między innymi mają właściwości przeciwzapalne. Zachęcam również do zapoznania się z wypowiedziami naszych ekspertów – stomatologów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/parodontoza-i-proces-leczenia. Warto skonsultować to ze stomatologiem po powrocie do Polski, po odbyciu kwarantanny – wytłumaczy Pani, jak właściwie dbać o zęby i dziąsła, jakiej szczoteczki używać oraz być może zaproponuje np. irygator. Więcej o leczeniu przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-na-krwawienie-dziasel. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.