Ból dziąseł a paradontoza

Witam. Chciałabym dowiedzieć się, jak rozpoznać paradontozę. Ostatnio bolą mnie dziąsła i wydaja się bardziej czerwone niż kiedyś. Czy może to już być objaw paradontozy?? Czy jeszcze przed trzydziestką można na to zachorować?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Problem jaki Pani porusza jest dość poważny. Na paradontozę chorują już dzieci. Jeżeli pojawiają się problemy z dziąsłami w ustaleniu przyczyny dolegliwości musi pomóc lekarz dentysta. Jeżeli stwierdzi symptomy choroby podejmie leczenie lub skieruje Panią do specjalisty, czyli parodontologa. Proszę tego nie lekceważyć.
Pozdrawiam Izabela Sokólska.

0

Witam.
Z mojego doświadczenia wiem, że parodontoza uwarunkowana genetycznie występuje rzadko ( mimo prawidłowych zabiegów higienicznych następuje zanik aparatu zawieszeniowego zęba). Najczęściej parodontoza pojawia się jako wynik zaniedbań higienicznych - płytka nazębna + kamień nazębny + bakterie = stan zapalny, krwawienia z dziąseł, rozchwianie zębów. Mam pacjentów, ludzi starszych, którzy odziedziczyli skłonność do paradontozy a mimo to mają wszystkie zęby, gdyż prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej . Są również pacjenci w wieku szkolnym z kamieniem nazębnym, zanikiem dziąseł i stanami zapalnymi. Ból i zaczerwienienie dziąseł świadczy o ich stanie zapalnym, który może być na tle alergicznym (np.nowa pasta lub płyn do płukania), wirusowym czy bakteryjnym ( płytka nazębna lub zalegający kamień). Przyczyną może być ciąża, czy zażywanie pewnych leków. Proszę udać się do dentysty, który na pewno znajdzie przyczynę Pani dolegliwości.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

0

W praktyce spotykamy młodzież nastoletnią z paradontozą ale nie każde krwawienie dziąseł musi być parodontozą.proszęudać się do lek.stomatologa ze specjalizacją periodontologii,jeśli chce mieć Pani bardzo fachową opinię,lub do każdego lek stomatologa a on odpowie Pani na nurtujące Panią problemy oglądając przyzębie.

0

Wiek chorego nie ma znaczenia w przypadku paradontozy. Jeżeli dziąsła są bolesne i zaczerwienione świadczy to o dużym stanie zapalnym wymagającym leczenia. Stan taki jest spowodowany głownie zaniedbaniem higienicznym co w następstwie powoduje odkładanie się kamienia nad i pod dziąsłowego. Niezbędna jest pilna konsultacja stomatologiczna oraz przygotowanie planu leczenia. terapię trzeba rozpocząć od usunięcia kamienia naddziąsłowego. Kolejnym etapem jest czyszczenie zębów z kamienia znajdującego się pod dziąsłem, taki zabieg (vector) odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Po tych zabiegach dziąsła powinny przestać boleć a stan zapalny ulegnie całkowitemu wygojeniu. Oczywiście ważne jest wdrożenie w codzienne życie nowych nawyków higienicznych aby stan zapalny nie powrócił.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty