Problem jaki Pani porusza jest dość poważny. Na paradontozę chorują już dzieci. Jeżeli pojawiają się problemy z dziąsłami w ustaleniu przyczyny dolegliwości musi pomóc lekarz dentysta. Jeżeli stwierdzi symptomy choroby podejmie leczenie lub skieruje Panią do specjalisty, czyli parodontologa. Proszę tego nie lekceważyć.
Pozdrawiam Izabela Sokólska.
Witam.
Z mojego doświadczenia wiem, że parodontoza uwarunkowana genetycznie występuje rzadko ( mimo prawidłowych zabiegów higienicznych następuje zanik aparatu zawieszeniowego zęba). Najczęściej parodontoza pojawia się jako wynik zaniedbań higienicznych - płytka nazębna + kamień nazębny + bakterie = stan zapalny, krwawienia z dziąseł, rozchwianie zębów. Mam pacjentów, ludzi starszych, którzy odziedziczyli skłonność do paradontozy a mimo to mają wszystkie zęby, gdyż prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej . Są również pacjenci w wieku szkolnym z kamieniem nazębnym, zanikiem dziąseł i stanami zapalnymi. Ból i zaczerwienienie dziąseł świadczy o ich stanie zapalnym, który może być na tle alergicznym (np.nowa pasta lub płyn do płukania), wirusowym czy bakteryjnym ( płytka nazębna lub zalegający kamień). Przyczyną może być ciąża, czy zażywanie pewnych leków. Proszę udać się do dentysty, który na pewno znajdzie przyczynę Pani dolegliwości.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała
W praktyce spotykamy młodzież nastoletnią z paradontozą ale nie każde krwawienie dziąseł musi być parodontozą.proszęudać się do lek.stomatologa ze specjalizacją periodontologii,jeśli chce mieć Pani bardzo fachową opinię,lub do każdego lek stomatologa a on odpowie Pani na nurtujące Panią problemy oglądając przyzębie.
Wiek chorego nie ma znaczenia w przypadku paradontozy. Jeżeli dziąsła są bolesne i zaczerwienione świadczy to o dużym stanie zapalnym wymagającym leczenia. Stan taki jest spowodowany głownie zaniedbaniem higienicznym co w następstwie powoduje odkładanie się kamienia nad i pod dziąsłowego. Niezbędna jest pilna konsultacja stomatologiczna oraz przygotowanie planu leczenia. terapię trzeba rozpocząć od usunięcia kamienia naddziąsłowego. Kolejnym etapem jest czyszczenie zębów z kamienia znajdującego się pod dziąsłem, taki zabieg (vector) odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Po tych zabiegach dziąsła powinny przestać boleć a stan zapalny ulegnie całkowitemu wygojeniu. Oczywiście ważne jest wdrożenie w codzienne życie nowych nawyków higienicznych aby stan zapalny nie powrócił.
Proszę się zgłosić z tym problemem do gabinetu , tam lekarz zróżnicuje czy to zapalenie przyzębia czy nieprawidłowe szczotkowane
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Krwawienie dziąseł a ryzyko paradontozy – odpowiada Lek. dent. Aleksandra Bąk
- Zmiany pasty do zębów a zahamowanie krwawienia dziąseł – odpowiada Lek. dent. Anna Suchodolska
- Ból dziąseł i ruszanie się zęba – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Ból i krwawienie dziąseł podczas szczotkowania – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Krwawienie dziąseł podczas mycia i jedzenia – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Krew podczas szczotkowania a konieczność zmiany szczoteczki – odpowiada Lek. dent. Karolina Michalska-Bałaga
- Kieszonka zębowa a ryzyko paradontozy – odpowiada Bartłomiej Rawski
- Nasilenie krwawienia dziąseł – odpowiada Lek. dent. Barbara Żebrowska
- Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Jak skutecznie leczyć paradontozę? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski