Dlaczego dziecko ma białe plamy na zębach?

Witam. Mój 12 miesięczny syn ma białe plamki na czterech górnych zębach. Jaka może być tego przyczyna? Czy to może być próchnica? Dodam że ząbki myjemy rano i wieczorem odkąd pojawił się pierwszy ząb. Syn w 2/3 razy w nocy pije mleko z piersi.

Redakcja abcZdrowie

Witam, przyczyn takiego stanu może być kilka. Jedną z nich jest płytka nazębna – powstaje w przypadku, gdy zęby nie są myte odpowiednio często lub po prostu jest to robione niewłaściwie. Higiena jamy ustnej powinna być rozpoczynana właściwie tuż po urodzeniu dziecka – pieluszką tetrową lub gazą przeciera się wnętrze jamy ustnej, po kilku miesiącach na palec można nakładać gumową szczoteczkę i wreszcie – gdy tylko pojawi się pierwszy ząb należy delikatnie masować go z użyciem pasty dostosowanej do wieku dziecka. Jeśli robimy to niechlujnie lub z rzadka (bo niewiele dzieci od początku lubi mycie zębów), bakterie osadzające się na szkliwie mogą tworzyć właśnie płytkę nazębną w postaci miękkich, łatwo ustępujących plam na zębach. Inna możliwa przyczyna takich zmian to odwapnienie (demineralizacja) szkliwa – pierwszy etap w postępującej próchnicy. Jeśli białe plamy demineralizacyjne zostaną szybko zauważone i wprowadzona zostanie profilaktyka, próchnicy można zapobiec. Zazwyczaj w tej sytuacji stomatolog decyduje się na zastosowanie fluoryzacji. Wszystko o próchnicy u dzieci i jej profilaktyce w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/profilaktyka-prochnicy-u-dzieci. Trzeci hipotetyczny powód – hipoplazja szkliwa, czyli jego niedorozwój, choć jest to mniej powszechna przyczyna pojawiania się zmian na zębach. Sugeruję zatem umówienie się na wizytę u stomatologa, który oceni stan zębów dziecka. Ukończony rok to dobry moment na pierwszy stomatologiczny przegląd, dzięki któremu dowie się Pani, jak wygląda profilaktyka próchnicy i jak dbać o małe ząbki. Serdecznie zachęcam również do zapoznania się z sugestiami naszych ekspertów – stomatologów w odpowiedzi na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prochnica-u-2-letniej-corki. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.