Czy to próchnica u synka?

Moj 2 letni synek ma czarna kropke w górnym ząbku z tylu . Czy to próchnica co zrobić

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czarna kropka faktycznie wskazuje na próchnicę, czyli proces demineralizacji szkliwa – zazwyczaj jej zwiastunem są przebarwienia na zębach mlecznych w postaci białych plamek. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prochnica-u-dzieci-charakterystyka-przyczyny-i-leczenie.

W tej sytuacji powinna Pani niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem, najlepiej mającym doświadczenie w postępowaniu z dziećmi (pedodonta). Obecnie, w zależności od postępu choroby, istnieje kilka metod powstrzymywania rozwoju próchnicy. Jedną z nich jest pędzlowanie zębów fluorem oraz lakowanie zębów. Coraz częściej stosuje się także tzw. ozonowanie, które właśnie dzięki zastosowaniu ozonu ma na celu powstrzymanie rozwoju bakterii (są to streptokoki) odpowiedzialnych za procesy próchnicze.

W szerszej perspektywie trzeba pamiętać, że należy wyeliminować źródło próchnicy. Niekiedy ustalenie przyczyny w przypadku tak małych dzieci nie jest trudne – próchnica butelkowa, ssanie smoczka, nieodpowiednia, bogata w węglowodany proste dieta czy niewłaściwa lub brak higieny jamy ustnej. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://uroda.abczdrowie.pl/profilaktyka-prochnicy-u-dzieci.

Być może również ten materiał będzie dla Pani cenny: https://portal.abczdrowie.pl/poznaj-superprodukty-dla-zdrowych-i-czystych-zebow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.