Czy biała plamka na jedynce u dziecka yo powód do niepokoju?

Witam serdecznie! Córka ma 22 miesiace, myjemy zęby kilka razy dziennie pastą bez fluoru, nie je i nie pije w nocy. Dzis zauważyłam białą plamkę na gornej jedynce. Czy to powód do niepokoju? Dziekuję, Dorota

Przy stosowaniu pasty z fluorem dochodzi do remineralizacji (proces odwrotny do deminrealizacji) z tworzeniem fluorohydroksyapatytów w szkliwie, które jest przez to bardziej odporne na kwasy i bakterie działające po spożyciu pokarmu). Więc brak fluoru w paście na pewno nie pomaga w tej sytuacji.

Pasta z fluorem u dzieci do 2. roku życia stosuje się jej dosłownie "maźnięcie" włókien szczoteczki (zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej mówią o paście 1000ppm fluoru, wcześniej było to 500ppm fluoru). Taka ilość pasty podczas szczotkowania jest całkowicie bezpieczna, więc proszę nie bać się przedawkowania tego pierwiastka, a na pewno znacznie zahamuje dalszy rozwój próchnicy.
Informacyjnie u dzieci od 3 do 6 roku życia (ze względu na zdolność wypluwania części lub całości piany z pasty) ilość pasty na szczoteczce jak wielkość małego zielonego groszku.
Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, niewątpliwie dobrze byłoby skonsultować to ze stomatologiem – białe plamki na zębach mogą świadczyć o demineralizacji szkliwa i być wstępem do próchnicy. Mogą być także po prostu osadem nazębnym – wówczas zmiana taka jest miękka i bez problemu da się ją usunąć. Świadczy jednak o niewłaściwej higienie zębów i jamy ustnej i niestety może skutkować rozwojem próchnicy w przyszłości. Przede wszystkim działaniem profilaktycznym w takiej sytuacji jest umiejętne czyszczenie zębów dziecka z wykorzystaniem pasty do zębów z fluorem – bezpieczeństwo jego dawki gwarantuje wybór pasty zgodnie z wiekiem dziecka. Na takim etapie, jeśli mamy do czynienia z plamą próchnicową, proces powstawania próchnicy może się zatrzymać. Jeśli faktycznie w przypadku Pani dziecka na zębie rozpoczyna się proces próchnicy, warto zwrócić uwagę na to, co dziecko je (wysoka zawartość cukrów w diecie może tu być przyczyną) oraz czy Pani lub inna osoba z otoczenia dziecka nie ma próchnicy – jest ona zaraźliwa. Zapraszam do lektury artykułu traktującego o profilaktyce próchnicy u małych dzieci oraz wpływu diety na ewentualne procesy próchnicze: https://uroda.abczdrowie.pl/profilaktyka-prochnicy-u-dzieci. Jak wspominałam – zachęcam do kontaktu ze stomatologiem. Po dokonaniu przeglądu zębów dziecka będzie w stanie powiedzieć, czy na pewno problemem jest odwapnienie i początki próchnicy oraz powie, jak należy pielęgnować zęby i jamę ustną dziecka. Jeśli ma Pani ochotę, to pod tym linkiem odnajdzie Pani obszerne opinie naszych specjalistów – stomatologów odnośnie procesu tworzenia się próchnicy: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-przyczyna-odwapnienia-zebow. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.