Żółta plamka na jedynce u 7-miesięcznego dziecka

u mojego 7 miesięcznego synka na wybijajacej się górnej jedynce zauważyłam małą żółtą plamkę, była już na ząbku choć ten dopiero wybił się w 1/3 plamka jest delikatnie po lewej ale nadal blisko środka ząbka, nie dotyka zadnej z szczeliny miedzy zębowych. Zatanawiam sie co to moze być ząbki myjemy raz dziennie pastą elmex, staramy się o nie dbać. Czy to może być próchnica bo tego się bardzo obawiam...? dentysta powiedział ze z takim maluchem nie warto przychodzić bo i tak się nic nie zrobi

Plamka może być skutkiem wcześniejszego stosowania przez Panią w ciąży np. antybiotyków, czy innych leków. Proszę się jak najbardziej skonsultować lekarzem czy to nie jest próchnica. Ale u tak malutkich dzieci ciężko jest cokolwiek jeszcze leczyć. W między czasie proszę czyścić ząbki szczoteczką z naprawdę bardzo bardzo niewielką ilością pasty, gdyż mały jeszcze nie potrafi jej nadmiaru wypluć. A nie jest wskazane nadmierne połykanie pasty z fluorem, gdyż mogłyby podobne plamy pojawić się na stałych zębach, które już dojrzewają w kości.

U tak małego dziecka lepiej odczekać z konkretnymi działaniami, nawet jeśli są to początki próchnicy. Doraźnie zalecam wizytę u stomatologa dziecięcego, który będzie monitorował stan ząbków dziecka oraz dokładną higienę jamy ustnej, ponieważ nawet tak małemu dziecku można oczyszczać ząbki choćby palcem owiniętym w czystą, zmoczoną wodą gazę. To pozwoli usunąć z zębów nadmiar bakterii, bowiem obecna w mleku laktoza to nic innego, jak cukier, który ma działanie próchnicotwórcze. Po każdym posiłku można też przepłukać zęby malucha przegotowaną wodą. W tak młodym wieku, gdy dziecko nie ma jeszcze wyrobionego nawyku niepołykania pasty, stosowanie takiej z fluorem jest ryzykowne.

www.stankowscy.com.pl
www.facebook.com/badzbystry