Profilaktyka próchnicy powinna rozpocząć się jak najwcześniej, ponieważ najpierw atakuje zęby mleczne a później bardzo szybko przenosi się na zęby stałe.
Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej od pierwszych lat życia. Niemowlakom po karmieniu powinno się przemywać dziąsła letnią wodą, żeby pozbyć się resztek pokarmu. Po skończeniu przez dziecko 6 miesięcy można podawać fluor w kroplach, który przeciwdziała próchnicy, jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Ważnym elementem profilaktyki próchnicy jest szczotkowanie pierwszych zębów miękką szczoteczką z minimalną ilością pasty do zębów bez fluoru. W takim przypadku, nawet jeśli dziecko połknie pastę nic mu się nie stanie. Wraz z wyrobieniem nawyku szczotkowania zębów i nie połykania pasty należy wprowadzać pastę z fluorem przeznaczoną dla dzieci. Szczoteczkę powinno się wymieniać raz na 3 miesiące.Należy pamiętać, że powstawaniu próchnicy sprzyja cukier zawarty przede wszystkim w słodyczach.Zawsze po zjedzeniu słodyczy dziecko powinno umyć zęby, by pozostałości po słodyczach nie rozkładały się na zębach. Ponadto, warto wyrobić w dziecku nawyk co najmniej dwukrotnego mycia zębów, rano po zjedzeniu śniadania i wieczorem po kolacji.Ważna jest odpowiednia dieta. Wybierajmy produkty, które są cennymi składnikami zdrowej diety, w której powinny się znaleźć owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty. Przede wszystkim jak najmniej przetworzonej żywności, białego cukru a białą mąkę warto zastąpić pełnoziarnistą. Zdrowym nawykiem w profilaktyce próchnicy jest picie wody zamiast słodkich napojów. Zdrowa i bogata w witaminy dieta to również podstawa dla zdrowych zębów.W profilaktyce próchnicy ważne są również wizyty u stomatologa dziecięcego, do których dziecko powinniśmy przyzwyczajać od momentu pojawienia się pierwszych zębów. Podczas wizyt kontrolnych warto w ramach zapobiegania próchnicy polakierować fluorem zęby, a także zalakować bruzdy, by nie zbierała się w tych miejscach próchnica.
Przede wszystkim dokładnie szczotkować zęby dziecku 2 razy dziennie. Po wieczornym umyciu zębów do picia tylko woda. Jeżeli będzie podawane mleko próchnica będzie nie do opanowania. Jak najszybciej wyleczyć wszystkie zęby mleczne do stanu idealnego.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie pasty skutecznie chronią przed próchnicą? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Myję zęby, a próchnica na zębach i tak się pojawia – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Stosowanie pasty do zębów dla dzieci przez osoby dorosłe – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Czy można profilaktycznie zaradzić próchnicy zębów mleczaków? – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
- Od jakiego wieku dziecko może myć zęby pastą z fluorem? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Czy u dwulatka można stosować pastę z fluorem? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Jaka pasta do zębów dla rocznego dziecka? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Preparaty na wzmocnienie zębów – odpowiada Lek. dent. Anita Mendrek-Białasiewicz
- Jak oduczyć dziecko połykaniq pasty do zębów? – odpowiada Lek. dent. Filip Fagiewicz
- Czy biała plamka na jedynce u dziecka yo powód do niepokoju? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
artykuły
Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka, próchnica a prawidłowa higiena jamy ustnej, próchnica wczesna
Próchnicą nazywamy proces demineralizacji zęba, pr
Higiena jamy ustnej u dzieci - jak prawidłowo czyścić zęby u niemowląt i małych dzieci (0-6 lat) oraz tych nieco starszych?
Dobra higiena jamy ustnej, właściwa dieta, regular
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest nam niezbędna,