Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak chronić dziecko przed próchnicą?

Dzień dobry. Dziecko 2.5 roku. W czym podawać mleko, aby w jak najmniejszym stopniu szkodzić zębom? Próchnica butelkowa niestety się już pojawia.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na bolący ząb

Profilaktyka próchnicy powinna rozpocząć się jak najwcześniej, ponieważ najpierw atakuje zęby mleczne a później bardzo szybko przenosi się na zęby stałe.
Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej od pierwszych lat życia. Niemowlakom po karmieniu powinno się przemywać dziąsła letnią wodą, żeby pozbyć się resztek pokarmu. Po skończeniu przez dziecko 6 miesięcy można podawać fluor w kroplach, który przeciwdziała próchnicy, jednak warto wcześniej skonsultować się z lekarzem. Ważnym elementem profilaktyki próchnicy jest szczotkowanie pierwszych zębów miękką szczoteczką z minimalną ilością pasty do zębów bez fluoru. W takim przypadku, nawet jeśli dziecko połknie pastę nic mu się nie stanie. Wraz z wyrobieniem nawyku szczotkowania zębów i nie połykania pasty należy wprowadzać pastę z fluorem przeznaczoną dla dzieci. Szczoteczkę powinno się wymieniać raz na 3 miesiące.Należy pamiętać, że powstawaniu próchnicy sprzyja cukier zawarty przede wszystkim w słodyczach.Zawsze po zjedzeniu słodyczy dziecko powinno umyć zęby, by pozostałości po słodyczach nie rozkładały się na zębach. Ponadto, warto wyrobić w dziecku nawyk co najmniej dwukrotnego mycia zębów, rano po zjedzeniu śniadania i wieczorem po kolacji.Ważna jest odpowiednia dieta. Wybierajmy produkty, które są cennymi składnikami zdrowej diety, w której powinny się znaleźć owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty. Przede wszystkim jak najmniej przetworzonej żywności, białego cukru a białą mąkę warto zastąpić pełnoziarnistą. Zdrowym nawykiem w profilaktyce próchnicy jest picie wody zamiast słodkich napojów. Zdrowa i bogata w witaminy dieta to również podstawa dla zdrowych zębów.W profilaktyce próchnicy ważne są również wizyty u stomatologa dziecięcego, do których dziecko powinniśmy przyzwyczajać od momentu pojawienia się pierwszych zębów. Podczas wizyt kontrolnych warto w ramach zapobiegania próchnicy polakierować fluorem zęby, a także zalakować bruzdy, by nie zbierała się w tych miejscach próchnica.

Stomatolog, chirurg stomatologiczny i chirurg szczękowo-twarzowy.
0

Przede wszystkim dokładnie szczotkować zęby dziecku 2 razy dziennie. Po wieczornym umyciu zębów do picia tylko woda. Jeżeli będzie podawane mleko próchnica będzie nie do opanowania. Jak najszybciej wyleczyć wszystkie zęby mleczne do stanu idealnego.

Stomatolog i członek prestiżowych organizacji stomatologicznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy