Od jakiego wieku dziecko może myć zęby pastą z fluorem?

Pytanie do stomatologa. Od jakiego wieku dziecko moze myc zeby pasta z fluorem???

Witam. Stosowanie pasty z fluorem warto zacząć już od momentu pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej dziecka. Działa wzmacniając na powierzchnie zębów, by były bardziej odporne na działanie kwasów z pożywienia (również tych kwasów powstających w wyniku metabolizmu cukrów przez bakterie). Jeśli chodzi o ilość pasty warto podkreślić, że przez pierwsze trzy lata wystarczy nakładać pastę tylko przez "maźnięcie" włókien szczoteczki. Na pewno nie sugerować się reklamami past, które są tam nakładane na całą długość szczoteczki - to nie jest zalecane nawet u dorosłych, wystarcza ilość wielkości dużego groszku :)
Jeśli chodzi o zawartość fluoru to od pierwszego ząbka zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej mówią o ilości 1000ppm fluoru, za to od szóstego roku życia ilość 1450ppm, dokładnie taka jak u osób dorosłych.
Warto też wspomnieć, że przez pierwsze lata życia (według różnych autorów do 7-8 r.ż.) trzeba poprawiać po dziecku szczotkowanie, sprawdzać czy nie zostaje na zębach osad i czy między zębami jest dobrze wyczyszczone.

Rada Naukowa American Dental Association zaleca używanie pasty z fluorem już od 1 zęba u dziecka - najpierw w ilości śladowej, potem większej. Dawka fluoru w pastach dla dzieci jest proporcjonalna do wieku i potrzeb dziecka, a więc całkowicie bezpieczna. Póki dziecko nie jest samodzielne w szczotkowaniu ząbków, powinniśmy mu w tym pomagać, nakładać odrobinę pasty (do 2 lat wielkości ziarenka ryżu, potem wielkości ziarenka groszku) i szczotkować dokładnie zęby. Ważne, by dziecko wypluwało pastę i płukało usta. Jeśli jest zbyt małe, po wyszczotkowaniu mu ząbków, ścieramy nadmiar pasty jałowym, wilgotnym gazikiem. Jedynym ryzykiem przy stosowaniu fluoru u dzieci jest jego nadmiar tzw. fluoroza, ale występuje ona bardzo rzadko, przy słabiej zmineralizowanym szkliwie u malucha. Generalnie, fluor stanowi ważny element profilaktyki w walce z próchnicą, sprawi, że zęby będą mocniejsze i bardziej zmineralizowane.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl