- Rodzaj zalecanej dla dziecka pasty jest związany z jego wiekiem. I tak pierwsza pasta do zębów, którą powinno się myć zęby dziecka już od około szóstego miesiąca życia, w ogóle nie powinna zawierać fluoru. W przypadku bardzo małych dzieci lepiej unikać także past, mających w składzie dwutlenek tytanu. Lepiej jeśli zamiast sztucznych środków, pasta dla niemowlaka, jest oparta na naturalnych składnikach, takich jak żel krzemowy, żurawinowy czy ekstrakt z tymianku lub lukrecji. Ważne także, aby podczas kupna pasty zwracać uwagę czy posiada ona atest i czy jest przeznaczona dla niemowląt.
Pastę zawierającą fluor, można bez obaw wprowadzać, wraz z dorastaniem dziecka. - Kiedy maluch skończy dwa lata i nie połyka już pasty, najlepiej zdecydować się na preparat o obniżonej dawce fluoru, czyli 250 - 500 ppm. Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepsza jest z kolei pasta, która ma około 900 ppm,a od 8 roku życia, dzieci śmiało mogą korzystać z pasty przeznaczonej dla ich rodziców, w której stężenie fluoru wynosi 1000 - 1400 ppm. Wówczas najlepszą pastą wydaje się ta, którą dziecko polubi na tyle, że będzie ją stosować codziennie. Taka pasta musi przede wszystkim maluchowi smakować, odpowiadać konsystencją i być przyjemna w użyciu.
Chcąc mieć jednak pewność, że zęby dziecka będą rozwijały się prawidłowo i nie zagnieździ się w nich groźna próchnica, należy również pamiętać o wymianie szczoteczki do zębów co 2-3 miesiące, a starsze dzieci zachęcić do stosowania nici dentystycznej. Co pół roku, warto także z dzieckiem odwiedzać stomatologa, ponieważ wiele chorób zębów przebiega bezboleśnie. Wprawne oko stomatologa, podczas wizyty kontrolnej, pozwoli wykryć wszystkie problemy we wczesnym ich stadium, co umożliwi prostsze, tańsze i skuteczniejsze leczenie.
Najlepiej używać past dostosowanych do wieku dziecka. W przypadku rocznego malucha, pasta rzeczywiście nie powinna zawierać fluoru. To oczywiście bardzo korzystny składnik, przeciwdziałający próchnicy, ale dla zębów rocznego dziecka będzie zbyt silny, poza tym roczne dziecko ma tendencję do połykania mimochodem pasty, co może spowodować chorobę zębów, fluorozę. Najlepiej, by pasta była oparta na naturalnych składnikach np. pochodzenia roślinnego. Od mniej więcej 2-3 roku życia, gdy dziecko nabierze wprawy, można kupić mu pastę z obniżoną zawartością fluoru. Poza tym ilość pasty dla dziecka w takim wieku, jaka wystarczy do umycia zębów jest zbliżona do ziarenka ryżu.
Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Stosowanie pasty do zębów dla dzieci przez osoby dorosłe – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Jaka pasta do zębów dla trzylatka? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Jaka pasta do zębów będzie dla mnie najlepsza? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy pasta do zębów z ksylitolem to dobra alternatywa dla tradycyjnych? – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Pasta do nadwrażliwych zębów – odpowiada Lek. dent. Jarosław Nowak
- Jaka pasta będzie w tej sytuacji najlepsza? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy u dwulatka można stosować pastę z fluorem? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Od jakiego wieku dziecko może myć zęby pastą z fluorem? – odpowiada Lek. dent. Karolina Wapniarska-Wawrzaszek
- Fluoryzacja zębów u dzieci w szkole – odpowiada Lek. dent. Wojciech Fąferko
- Jak wybrać najlepszą pastę do zębów? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
artykuły
Higiena jamy ustnej u dzieci - jak prawidłowo czyścić zęby u niemowląt i małych dzieci (0-6 lat) oraz tych nieco starszych?
Dobra higiena jamy ustnej, właściwa dieta, regular
Pasty do zębów dla niemowląt
Pasty do zębów dla niemowląt powinny różnić się sw
Pasty do zębów pod lupą. W prawie połowie znaleziono szkodliwe substancje, niektóre rakotwórcze
Bez pasty do zębów trudno się obejść, a wybór może