Białe plamki na zębach

Witam, od dłuższego czasu mam takie białe plamki na zębach, były one od dawna na górnych jedynkach, jednak teraz zauważyłam że objęły też znaczną część górnych czwórek, i dalsze zęby też są tym objęte. Na dolnych zębach nie ma aż tak widocznych plamek. Dentystka nic nie mówiła widząc takie zęby, więc się nie przejmowałam. Oprócz tych białych plamek, moje górne jedynki na końcach są takie jakby przeźroczyste/lekko szarawe(?). Czym to może być spowodowane i jak to leczyć? Czy powinnam się tym martwić? Czy może to mieć związek z jakąś chorobą - nie koniecznie związaną z zębami? Jeżeli nie, to z czym konkretnie? A może to po prostu taka moja uroda? Pozdrawiam

Białe plamki to prawdopodobnie miejscowa fluoroza. Prawdopodobnie były zawsze a dopiero teraz zostały zauważone. Nie osłabiają one wytrzymałości zęba. Jeżeli stanowią problem estetyczny, wybielenie powinno optycznie ukryć plamki. Często górne jedynki są przeźroczyste na końcu, ma to związek z budową zęba, gdzie na samym brzegu siecznym jest tylko szkliwo nie podparte zębiną. Jeżeli tak było od zawsze nie należy się tym przejmować. Jeśli pojawiło się niedawno może świadczyć o nadmiernym ścieraniu zębów np podczas nocnego zgrzytania lub zaciskania.

Witam. Wygląda na to, że jest to fluoroza. Proszę kupować pasty bez fluoru i ograniczyć picie herbaty. Możliwe że w wodzie pitnej w Pani regionie znajduje się duża ilość fluoru, istotna jest również zawartość fluoru w powietrzu. Proszę sprawdzić w stacji sanitarno-epidemiologicznej .
Stężenie fluoru 0,8 - 1,0 mg F/l wody zapobiega w wystarczjący sposób próchnicy. W powietrzu atmosferycznym nie powinno przekraczać 0,01 mg F/m3. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Witam
Białe plamy na zębach to najprawdopodobniej objaw początkowego stadium odwapnienia powierzchni zęba, które z czasem może prowadzić do próchnicy. Jednakże może byt to objaw tzw. fluorozy, związanej z nadmierną ekspozycją na fluor. W celu dokładnej diagnostyki i zastosowania ewentualnego leczenia należy umówić się na wizytę z lekarzem stomatologiem lub higienistką stomatologiczną.

Łączę pozdrowienia
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl

Może to być objaw fluorozy lub odwapnienie szkliwa. W przypadku fluorozy nie wpłynie to na funkcjonalność zębów, ale głównie na ich estetykę. Takie plamki mają charakter stały, choć można spróbować zastosować mikroabrazję lub zabieg profesjonalnego wybielenia zębów – np. za pomocą lasera. W najgorszym wypadku, szczególnie gdy zęby znajdują się z przodu łuku, warto rozważyć założenie licówek ceramicznych. Jeżeli natomiast plamki pojawiły się niedawno, może to być wbrew pozorom początkowy objaw próchnicy, który wynika z utraty wapnia ze szkliwa. Wizyta u dentysty rozwieje Pani wątpliwości.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

opisany przez Panią problem zasadniczo może mieć dwie przyczyny. Pierwszą z nich może być fluoroza, czyli zmiany zębowe związane z nadmiarem fluoru. W tym przypadku – aby ograniczyć pojawianie się kolejnych takich zmian – korzystne byłoby przede wszystkim korzystanie z past do zębów, które nie posiadają w składzie fluoru.

Drugą możliwą przyczyną pojawiania się takich plamek są zmiany demineralizacyjne szkliwa. Stanowią one problem z tego względu, że ich obecność znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Takim zmianom sprzyja chociażby dieta bogata w kwasy (pochodzić mogą one chociażby z napojów czy z kwaśnych owoców). Demineralizacji możemy niejako sami sprzyjać – szybkie (bezpośrednio po spożyciu np. kwaśnego napoju) umycie zębów zwiększa ryzyko tego, że doprowadzimy do uszkodzeń szkliwa.

Ogólnie najkorzystniej byłoby skonsultować istnienie tychże plamek na zębach ze stomatologiem. Lekarz będzie w stanie ocenić, czy związane są one z fluorozą, czy też z demineralizacją szkliwa. W przypadku, gdyby plamki związane były z demineralizacją, szczególnie należy pamiętać o tym, aby regularnie uczęszczać na zalecane przeglądy stomatologiczne. Wczesne wykrycie zmian próchnicowych sprawia, że leczenie ich będzie mogło być mniej inwazyjne. W razie istnienia u pacjenta demineralizacji szczególnie należy również dbać o odpowiednią, sumienną higienę jamy ustnej – regularne szczotkowanie zębów, a także wspomaganie się takimi przyrządami, jak np. nić dentystyczna, naprawdę pozwala utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej.