Jaka jest przyczyna tego przebarwienia zębów?

Dzień dobry, czy po założeniu koron pełnoceramicznych 1 i 2-ki oraz licówki porcelanowej na 1ka zęby mogły zżółknąć? Kolor wybrany z palety W2, na chwilę obecną wyglądają na A1, jeden ząb 1ka był zamontowany na tymczasowy cement, ze względu na brak odpowiedniego rodzaju w przychodni na ten moment (planowy kolor opakerowy, ze względu na to, że ząb był leczony kanałowo) jest bielszy od pozostałych już zacementowanych na stałe, z tyłu uzębienia (po stronie wewnętrznej jamy ustnej ząb z założoną licówką jest żółty, naturalnie był w kolorze A1) Użyto cementu Variolink neutral, pomimo, że naturalne zęby są o wiele ciemniejsze. Proszę o informację czemu różnica kolorów pojawiła się po jakimś czasie, a nie zaraz po zacementowaniu. Czy brak zabezpieczenia przed naświetlaniem cementu może być powodem przebarwienia zębów?

Dzień dobry, jeżeli korona założona jest na cement tymczasowy, może jak najbardziej różnić się kolorem. Bardzo często jest bardzo biały i prześwituje przez porcelanę. Końcowy efekt będzie widać dopiero po zacementowaniu cementem na stałe. Tylne, podniebienne powierzchnie zębów nie zmieniają kolorów. Ząb z licówką wydaje się ciemny w porównaniu z jasną odbudową. Jest to jednak ta część zęba, której nie widać. Cement nie zmienia koloru w trakcie użytkowania. Należy starannie dobrać cement do końcowego cementowania i efekt na pewno będzie satysfakcjonujący.