LAkierowanie zębów to nakładanie fluoru na zęby. Fluor wzmacnia ząki, chroni przed próchnicą. Nie doszukałam się żadnych badań naukowych na temat szkodliwości małych dawek fluoru na zęby czy na to, że pod wpływem fluoru próchnica idzie wgłąb zęba.
Zależy, co dokładnie ma Pani na myśli, jeśli lakierowanie, czyli tzw. fluoryzację to jest to profilaktyczne pokrywanie zębów preparatem zawierającym fluor. Nie zaszkodzi, ale oczywiście obecnej już próchnicy nie wyleczy. O fluorze krążą różne mity, ale prawda jest taka, że odpowiednia jego dawka, zastosowana na zęby w odpowiednim wieku nie zaszkodzi, a pomoże. To stomatolog decyduje, czy warto taki zabieg przeprowadzić, nie ma się czego obawiać. Należy też pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością fluoru, znajduję się on w pastach do zębów, wodzie pitnej, więc fluor z kolejnego źródła może okazać się niepotrzebny. Co do lakowania jest to uszczelnianie bruzd na trzonowcach (mlecznych i stałych) tzw. lakiem, stąd nazwa. Zabieg wykonuje się na zębach bez próchnicy i ma on zapobiegać rozwojowi ubytków (w bruzdach łatwiej zalegają bakterie i resztki pożywienia), jest bezpieczny i bezbolesny, ale można go wykonać tylko wtedy, gdy dopiero co wyrżnęły się zęby.
Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry
Lakierowanie fluorowe, zwane także fluoryzacją zębów, jest zabiegiem profilaktycznym, mającym na celu wzmocnienie szkliwa ( zwiększenie liczby jonów fluorowych zawartych w szkliwie). Lakierowanie można wykonać już u najmłodszych dzieci, zabiegowi poddawane są wszystkie zęby. Fluor sprawia, że zęby stają się odporne na demineralizację i zapobiega powstawaniu próchnicy. Pierwiastek ten, zawarty w niewielkich ilościach w pastach do zębów i innych popularnych do stosowania w domu, na pewno wspomaga dbanie o zdrowsze zęby, ale raz na jakiś czas warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego i wykonać taki zabieg profesjonalnie. Lakierowanie polega na naniesieniu preparatu na oczyszczone i osuszone zęby. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu, dzięki czemu lekarz stomatolog kontroluje ilość nakładanego preparatu. Zasychając na zębach, preparat ten tworzy przezroczystą warstwę ochronną, która stopniowo i długotrwale uwalnia niewielkie ilości leczniczego fluoru. Lakier fluorowy jest całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego ryzyka przy przypadkowym połknięciu. Lakierowanie wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy, od jednego do czterech razy w roku- o częstotliwości zabiegu decyduje lekarz stomatolog.
Głównymi wskazaniami do lakierowania zębów u dzieci są:
- próchnica,
- noszenie aparatu ortodontycznego,
- używanie protez ruchomych,
- choroba i przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej,
- obniżanie szyjek zębowych
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Fluoryzacja po skalingu i piaskowaniu u dorosłego – odpowiada Lek. dent. Agata Duda
- Jakie są zabiegi profilaktyczne w stomatologii? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Czy preparat użyty do fluoryzacji zębów pozostaje na plombach na stałe? – odpowiada Lek. dent. Aleksandra Bąk
- Piaskowanie zębów i fluoryzacja – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Lakierowanie zębów u 2,5-letniego dziecka – odpowiada Lek. dent. Kamil Stefański
- Czy wskazane jest lakowanie zębów u dziecka autystycznego? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Lakierowanie zębów przed założeniem aparatu – odpowiada Lek. dent. Anna Uchniewska
- Jak długo trwa gwarancja na lakowane zęby u dziecka? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Lakowanie stałych zębów u 23-latki – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Preparaty na wzmocnienie zębów – odpowiada Lek. dent. Anita Mendrek-Białasiewicz
artykuły
Fluoryzacja - charakterystyka, rodzaje, zastosowanie
Fluoryzacja jest stomatologicznym zabiegiem profil
Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka, próchnica a prawidłowa higiena jamy ustnej, próchnica wczesna
Próchnicą nazywamy proces demineralizacji zęba, pr
Lakowanie zębów
Lakowanie zębów to zabieg przeprowadzany głównie u