Lakierowanie zębów u dzieci

Uprzejmie proszę o pomoc dot. najnowszych opinii o lakierowaniu zębów u dzieci.Moja 10-a córka nosi wyjmowany aparat ortodon., posiada już wszystkie stałe zęby. W internecie większość opinii jest pozytywna jednakże dentystka opiekująca się córka neguje zabieg mówiąc iż jest on szkodliwy /ewentualna próchnica idzie wgłąb zęba/i że sama nie lakieruje zębów swoim dzieciom.Nie znalazłam nigdzie negatywnych opinii. Może są jakieś nowe badania lub opinie. Odp.proszę na e-mail:

LAkierowanie zębów to nakładanie fluoru na zęby. Fluor wzmacnia ząki, chroni przed próchnicą. Nie doszukałam się żadnych badań naukowych na temat szkodliwości małych dawek fluoru na zęby czy na to, że pod wpływem fluoru próchnica idzie wgłąb zęba.

Zależy, co dokładnie ma Pani na myśli, jeśli lakierowanie, czyli tzw. fluoryzację to jest to profilaktyczne pokrywanie zębów preparatem zawierającym fluor. Nie zaszkodzi, ale oczywiście obecnej już próchnicy nie wyleczy. O fluorze krążą różne mity, ale prawda jest taka, że odpowiednia jego dawka, zastosowana na zęby w odpowiednim wieku nie zaszkodzi, a pomoże. To stomatolog decyduje, czy warto taki zabieg przeprowadzić, nie ma się czego obawiać. Należy też pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością fluoru, znajduję się on w pastach do zębów, wodzie pitnej, więc fluor z kolejnego źródła może okazać się niepotrzebny. Co do lakowania jest to uszczelnianie bruzd na trzonowcach (mlecznych i stałych) tzw. lakiem, stąd nazwa. Zabieg wykonuje się na zębach bez próchnicy i ma on zapobiegać rozwojowi ubytków (w bruzdach łatwiej zalegają bakterie i resztki pożywienia), jest bezpieczny i bezbolesny, ale można go wykonać tylko wtedy, gdy dopiero co wyrżnęły się zęby.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry

Lakierowanie fluorowe, zwane także fluoryzacją zębów, jest zabiegiem profilaktycznym, mającym na celu wzmocnienie szkliwa ( zwiększenie liczby jonów fluorowych zawartych w szkliwie). Lakierowanie można wykonać już u najmłodszych dzieci, zabiegowi poddawane są wszystkie zęby. Fluor sprawia, że zęby stają się odporne na demineralizację i zapobiega powstawaniu próchnicy. Pierwiastek ten, zawarty w niewielkich ilościach w pastach do zębów i innych popularnych do stosowania w domu, na pewno wspomaga dbanie o zdrowsze zęby, ale raz na jakiś czas warto wybrać się do gabinetu stomatologicznego i wykonać taki zabieg profesjonalnie. Lakierowanie polega na naniesieniu preparatu na oczyszczone i osuszone zęby. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu, dzięki czemu lekarz stomatolog kontroluje ilość nakładanego preparatu. Zasychając na zębach, preparat ten tworzy przezroczystą warstwę ochronną, która stopniowo i długotrwale uwalnia niewielkie ilości leczniczego fluoru. Lakier fluorowy jest całkowicie bezpieczny i nie stwarza żadnego ryzyka przy przypadkowym połknięciu. Lakierowanie wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy, od jednego do czterech razy w roku- o częstotliwości zabiegu decyduje lekarz stomatolog.
Głównymi wskazaniami do lakierowania zębów u dzieci są:
- próchnica,
- noszenie aparatu ortodontycznego,
- używanie protez ruchomych,
- choroba i przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej,
- obniżanie szyjek zębowych