Witam. Prawidłowo założony lak utrzymuje się w bruzdach przez kilka lat, jednak poddawany siłom żucia ulega ścieraniu i niekiedy może zostać częściowo lub całkowicie utracony. Dlatego wymaga okresowej kontroli.
Lakowanue to zabezpieczenie bruzd zęba na powierzchni żującej płynnym materiałem zwykle w białym kolorze. Zabieg wykonuje się raz i kontroluje stan laku. Jeśli część laku wypadnie, można zabieg powtórzyć. O długości gwarancji powinien poinformować lekarz na wizycie. Lakierowanie natomiast można powtarzać co dwa miesiące i jest to pokrycie zębów lakierem zawierającym fluor. Zabieg ma na celu wzmocnić szkliwo i uzupełnić codzienna higienę jamy ustnej. Tu trudno mówić o gwarancji, ponieważ skuteczność zależy od codziennej higieny i staranności czyszczenia zębów. W razie problemów u dziecka ze szczotkowaniem, lekarz może poinstruować jak prawidłowo należy szczotkować zęby. Pozdrawiam serdecznie
Witam!
W medycynie nigdy nie ma gwarancji...ale w tym przypadku coś jest nie tak... Lakowanie polega na zalaniu bruzd zęba na powierzchni żującej specjalnym materiałem i w ten sposób zabezpiecza się ząb przed próchnicą .Lakowane zęby powinny być zdrowe,a lak najczęściej koloru białego jest widoczny gołym okiem! Wypadanie laku świadczy raczej o tym,że istnieją jakieś problemy na etapie jego zakładania,gdyż prawidłowo założony lak powinien wytrzymać od jednego do nawet kilku lat! Wielu pacjentów myli pojęcie lakowania z lakierowaniem... W tym drugim przypadku lekarz pokrywa cały ząb lakierem,najczęściej bezbarwnym ,którego zadaniem jest wzmocnienie szkliwa.Ten proces jest powtarzany ,w zależności od podatności na próchnicę ,średnio co kwartał.Może właśnie taki zabieg jest stosowany u Pani dziecka... Pozdrawiam.
Dobrze położony lakier na światło utrzymuje się lata.Oczywiście raz w roku trzeba kontrolować i ew.dokładać ,jeżeli są odpryski.Jest to bardzo dobre zabezpieczenie powierzchni żującej, gdzie najczęściej zaczyna się próchnica u dzieci.
Stosowanie laku ma sens tylko zaraz p wyrznięciu zębów. Lak musi być założony na idealnie oczyszczona powierzchnie wolną od próchnicy. W przeciwnym razie może opadać. Napisała Pani że zęby były lakowana co 2 miesiące, może chodzi o lakierowanie fluorem??? Laku nie stosuje się tak często.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Lakowanie stałych zębów u 23-latki – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Czy wskazane jest lakowanie zębów u dziecka autystycznego? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Próchnica a lakowanie zębów w dzieciństwie – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Lakierowanie zębów u dzieci – odpowiada Lek. dent. Agata Duda
- Czy można zalakować zęby u 16-latki? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Lakierowanie zębów u 2,5-letniego dziecka – odpowiada Lek. dent. Kamil Stefański
- Lakowanie zębów a fluoryzacja – odpowiada Lek. dent. Wojciech Fąferko
- Jakie są zabiegi profilaktyczne w stomatologii? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Preparaty na wzmocnienie zębów – odpowiada Lek. dent. Anita Mendrek-Białasiewicz
- Jak skutecznie pozbyć się próchnicy? – odpowiada Lek. Edyta Golonka
artykuły
Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka, próchnica a prawidłowa higiena jamy ustnej, próchnica wczesna
Próchnicą nazywamy proces demineralizacji zęba, pr
Dziura w zębie - czym jest, leczenie, zapobieganie
Dziura w zębie to nic innego jak próchnica tworząc
Higiena jamy ustnej u dzieci - jak prawidłowo czyścić zęby u niemowląt i małych dzieci (0-6 lat) oraz tych nieco starszych?
Dobra higiena jamy ustnej, właściwa dieta, regular