Próchnica a lakowanie zębów w dzieciństwie

Od dzieciństwa mam problemy z zębami. Psują się samoistnie mimo regularnego i prawidłowego ich czyszczenia, nawet wokół plomb. Czy tego przyczyną może być przeprowadzone w szkole podstawowej lakowanie zębów? Miałem zalakowane zęby po czekoladzie, której zjadłem trochę na przerwie, a której resztki nie zostały wymyte - bo gdzie i jak. Szkolną stomatolog niewiele to obchodziło. Czy może to być przyczyną moich dzisiejszych problemów?

Należy jak najszybciej udać się do dentysty, wykonać RTG oraz ocenić sytuację w jamie ustnej. Kompleksowe leczenie wszystkich zębów w powiększeniu powinno raz na zawsze rozwiązać Pana problem.

Zabieg lakowania zębów jest metodą profilaktyki próchnicy. Powinien być poprzedzony dokładnym oczyszczeniem lakowanych bruzd specjalną pastą. Kolejnym etapem jest wytrawienie szkliwa i wypłukanie wytrawiacza strumieniem wody. Dopiero tak przygotowane bruzdy zabezpiecza sie lakiem szczelinowym przed próchnicą.
Czy na pewno o taki zabieg Panu chodziło ??
Myślę , że nawet jeśli pozostałaby resztka czekolady to zabiegi przygotowawcze o których pisałam usunęły by ją..
Jeśli ma Pan jakieś jeszcze pytania proszę pisać , chętnie wyjaśnię.

Nie łączyłabym tych rzeczy. Lak nie trzymałby się brudnego zęba. Poza tym lakuje się tylko wybrane zęby, nie wszystkie. Jeśli było to robione w szkolnym gabinecie bezpłatnie, to mogło dotyczyć tylko pierwszych trzonowców (czyli max. 4 zębów). Chyba, że miał Pan zęby lakierowane a nie lakowane. Lakierowanie dotyczy wszystkich zębów, ale równiez niemożliwe jest, aby powodowało psucie się zębów.

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
www.vital-dent.pl

Witam. Przyczyną próchnicy na pewno nie jest lakowanie zębów a raczej ich niedokładne czyszczenie. Myć nie zawsze oznacza umyć, proszę u dentysty poprosić o nałożenie na zęby preparatu, który wybarwi miejsca niedostatecznie umyte i poprosić o instrukcję jak prawidłowo szczotkować zęby. Mężczyźni w Pana wieku często mają kłopoty z próchnicą, co jest spowodowane szybkim wzrostem i dojrzewaniem. Za kilka lat sytuacja powinna się unormować. Pozdrawiam Krystyna Pikała