Lakierowanie zębów u 2,5-letniego dziecka

Witam! Moja coreczka ma 2,5 l i wszystkie zeby zdrowe .bylismy u 2 stomatologow i ta sama diagnoze postawili ze wszystko jest ok .tylko ze pierwszy kazal przyjsc na wizyte kontrolna za 4 miesiace a drugi zaproponowal lakierowanie zebow. Teraz nie wiem co robic, czy to jest konieczne u 2-latka jak w wieku 6 lat beda rosnac zeby drugie a te nie zechca wypasc to chyba bedzie problem ? Prosze o pomoc w podjeciu dobrej decyzji .A i jeszcze jedno jaka szczoteczke i paste powinna urzywac 2-latka? Pozdr
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Domowe sposoby na afty

Lek. dent. Kamil StefaĹski
Lek. dent. Kamil StefaĹski

Szanowna Pani,

Lakowanie i leczenie zębów nie wpłynie na problem z ich wypadaniem.
Natomiast o zęby mleczne należy dbać i leczyć je aż do skutku jeśli taka konieczność zajdzie. Punkt krytyczny dla zęba mlecznego to pojawiający się ropień bądź uporczywy ból mimo zatrucia/leczenia kanałowego zęba mlecznego. Utrata zęba mlecznego zbyt wcześnie spowoduje wadę ortodontyczną w przyszłości.

Osobiście był bym ostrożny z lakowaniem zębów mlecznych. Mimo, że fluor zawarty w laku w większej ilości zostaje na powierzchni zębów, pewna jego ilość jest połykana. Sam fluor jest bardzo toksyczny dla organizmu, uszkadza nerki, jelita, zmienia się w kwas fluorowy w żołądku podrażniając go. PRZY POŁYKANIU przez dzieci do 6 roku życia, powoduje FLUOROZĘ! Czyli zaburza powstawanie szkliwa w zębach stałych. Zęby wyrosną z kredowo-białymi plamami. NIE NALEŻY GO POŁYKAĆ.
Lakowanie zalecam przeprowadzać w zębach stałych, tam ma to olbrzymie znaczenie.
Sam fluor NIE POŁKNIĘTY, ale będący rozpuszczonym w ślinie i mający kontakt z zębem wzmacnia jego strukturę i sprawia, że ząb jest odporniejszy.

Tak samo jest z pastą do zębów. Jeśli dziecko połyka pastę, stosujemy apteczne pasty BEZ FLUORU. Uczymy dziecko nie połykać. Jak jest już na tyle sprawne by wypluć i wypłukać usta, wówczas podajemy ZIARKO GROCHU PASTY DLA DOROSŁYCH.
Nie podajemy past dziecięcych z 2 przyczyn: mają za mało fluoru, który wg najnowszych badań naukowych nie działa (500 ppm fluoru to za mało) oraz mają słodki smak ucząc dziecko jedzenia słodyczy, potem jest problem z odzwyczajeniem.

Wspaniałym wyjściem z sytuacji są preparaty mające bez cukrowy wyciąg z mleka:
GC Tooth Mouse dla dzieci poniżej 6 roku życia (bez fluoru)
GC Mi Paste Plus dla dzieci powyżej 6 lat (mają fluor)
Można smarować (nakremować) zęby dziecku na noc. Preparaty są w różnych smakach. Na noc nawet u dziecka powyżej 6 lat proponuję Tooth Mouse (połykanie fluoru szkodzi). Preparatów tych nie można podawać u uczulonych na kazeinę mleka.

Pozdrawiam

Lek. dent. Kamil StefaĹski
Lek. dent. Kamil StefaĹski

Przepraszam za literówkę.
Pisząc lakowanie, cały czas miałem na myśli odpowiedź na Pani pytanie, czyli lakierowanie.

Jeśli chodzi o lakowanie to zalecam lakować zęby stałe. Zarówno trzonowce jak i przedtrzonowce. Należy kontrolować czy lak nie pęka, gdyż popękany zamiast pomóc, zaszkodzi. Zrobi się szybciej próchnica.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty