Brązowe plamy na mlecznych zębach u 3-letniego dziecka

Czym spowodowane są plamy brązowe na zębach mlecznych u dziecka? Dodam iż dziecko od urodzenia-nawet jak nie miał jeszcze zębów to przemywalismy mu dziasła tak teraz bardzo dbamy higienę jamy ustnej a te plamy są już od dawna Dopiero od niedawna myjemy mu żeby pasta z flourem ponieważ jak syn miał półtora roku pani dentystka zabronila używania pasty z flourem ze względu na te plamy. Inna znowu powiedziała że mamy używać flouru. syn ma 3 lata

Witam. Prawdopodobnie są to początki próchnicy a skoro są od dawna, znaczy to że powstały w okresie kiedy dziecko ssało pierś lub butelkę ( tzw.próchnica butelkowa ). Zawsze powtarzam, że myć nie zawsze oznacza umyć, szczególnie wtedy kiedy dziecko piło mleko w nocy a oczyszczanie wtedy na pewno nie było dostateczne. Próchnica zaczyna się od białych plam, które później przekształcają się w brązowe i prawdopodobnie na tym etapie poprawiła się higiena i zmiany nie " poszły" dalej. Jestem pewna, że jeśli będzie Pani wdrażała u synka prawidłowe nawyki higieniczne, nie powinien mieć kłopotów z zębami. Co do fluoru jestem przeciwniczką jego stosowania szczególnie u małych dzieci ( fluor przedawkowany jest trucizną). Pozdrawiam Krystyna Pikała