Na co wskazuje obecność guzka pod żuchwą?

Co może znaczyć ten guzek pod żuchwą? Witam, jakiś rok temu odkryłem, że w brodzie, a dokładniej mniej więcej pod żuchwą znajduje się jakaś grudka/guzek. Wyczuwalne jest tylko przy napięciu znajdującego się tam mięśnia.Nie rośnie,nie boli i nie sprawia problemów przy ruchu głową. Lekarz rodzinny stwierdził że może to być od popsutego zęba ponieważ muszę usunąć ósemkę chirurgicznie .Wydaje mi się że guzek się nie przesuwa przy dotyku i jest twardy . Co to może być? :(

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

W pierwszej kolejności zalecamy Panu konsultację u chirurga szczękowego. Specjalista ten po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania. Możliwe, że będzie niezbędne wykonanie tomografii komputerowej żuchwy. Taka diagnostyka pozwoli ocenić wszelkie występujące zmiany, a także ocenić ich charakter.

Ponadto warto byłoby rozważyć możliwość obecności powiększonego węzła chłonnego podżuchwowego. Przyczyn takiej przypadłości może być wiele, a należą do nich między innymi przebyte infekcje wirusowe oraz bakteryjne, spadki odporności, czy wystąpienie choroby zakaźnej lub autoimmunologicznej.

Można by było również dodatkowo wykonać USG węzłów chłonnych szyi, pełną morfologię wraz z CRP, aby wyeliminować stan zapalny.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-zuchwy-choroby-diagnostyka-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.