Dlaczego mam te bóle węzła chłonnego za żuchwą?

Dzień dobry, mam problem z pojawiającym się nagle (zazwyczaj podczas ziewania) silnym bólem tylko po jednej stronie w okolicy węzła chłonnego za żuchwą, promieniującego aż do ucha i bolesnego zwłaszcza przy przełykaniu. Ból pojawia się średnio 2-3 razy w roku i trwa przez kilka dni, z czasem ustępując. Byłem z problemem u laryngologa i neurologa, jednak nie byli w stanie nic zdiagnozować.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

W pierwszej kolejności proponujemy wykonanie pewnych badań, które pomogą wskazać źródło opisanego problemu.

Proponujemy przeprowadzenie USG węzłów chłonnych, w którym to badaniu zostaną dokładnie ocenione węzły chłonne przyuszne oraz podżuchwowe. Taka diagnostyka pomoże wychwycić najmniejszą nawet zmianę.

Ponadto można wykonać rtg twarzoczaszki lub pantomogram, który wskaże wszelkie nieprawidłowości w obrębie szczęki i żuchwy.

Dodatkowo zalecamy oznaczyć czynniki zapalne, jak CRP oraz OB, a także pełną morfologię.

Po takich krokach postępowania będzie można wyeliminować różne przypadłości mogące powodować podobny dyskomfort w okolicach twarzy.

Jednakże w razie nawracających objawów, proponujemy stacjonarną ponowną konsultację u lekarza laryngologa. Specjalista po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych https://portal.abczdrowie.pl/bol-szczeki-przyczyny-objawy-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chorob-zuchwy-choroby-diagnostyka-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.